W tej porywającej książce Sylvia Nasar, autorka megabestselleru Piękny umysł zabiera nas w podróż po współczesnej historii, opisując kobiety i mężczyzn, którzy zmienili życie każdej osoby na naszej planecie. Jest to epicka opowieść o tworzeniu podstaw dzisiejszej ekonomii i o tym, jak uratowała ona ludzkość od nędzy i degradacji dzięki temu, że człowiek wziął los we własne ręce, zamiast zdawać się na fatum. Swą opowieść Nasar zaczyna od Karola Dickensa i Henry Mayhewa, którzy obserwowali i opisywali warunki życia ubogiej większości w połowie XIX wieku w Londynie – najbogatszym i najwspanialszym mieście świata. Było to czas wielkich poszukiwań. Autorka opisuje heroiczne niekiedy wysiłki Marksa, Engelsa, Alfreda Marshalla, Beatrice i Sydney’a Webbów oraz Amerykanina Irvinga Fishera, by zastosować wyniki tych poszukiwań w praktyce – często z rewolucyjnymi konsekwencjami dla świata.Nasar przybliża postacie wielkiego Johna Maynarda Keynesa, Schumpetera, Hayek, uczennicy Keynesa Joan Robinson, wpływowych amerykańskich ekonomistów Paula Samuelsona i Miltona Freedmana oraz pochodzącego z Indii laureata nagrody Nobla Amartya Sena i pokazuje, jak myśliciele ci zmienili oblicze naszej planety – począwszy od jednego miasta, Londynu, poprzez Europę i Amerykę, aż po cały świat. Dając się porwać narracji, jesteśmy świadkami, jak ci odkrywcy, mężczyźni i kobiety zmagają się z osobistymi kryzysami, wojnami światowymi, rewolucjami, wstrząsami ekonomicznymi i własnymi ideami, by zerwać z założeniami Malthusa i przekształcić „ponurą wiedzę” w triumf nad ciążącym od wieków nad ludzkością przeznaczeniem – biedą i przedwczesną śmiercią. Powstawanie tej idei, która jeszcze dwieście lat temu była niewyobrażalna, to historia prób i błędów, historia, która, jak wynika ze stron tej fascynującej książki, jeszcze się nie zakończyła.

OPINIE:

Wielkie poszukiwanie jest godnym następcą książki The Worldly Philosophers Roberta

Heilbronera… Celem Nasar jest zapoznanie czytelnika z życiem bohaterów niezwykłego

dramatu historycznego, którego akcja rozpoczyna się w wiktoriańskiej Anglii, a kończy we

współczesnych Indiach. To, że udało jej się odnieść sukces, jest efektem nie tylko zakresu

przeprowadzonych badań, lecz również elegancji prozy, jaką autorka się posługuje.

Steven Pearlstein, “The Washington Post”

Nasar jest niezwykłą pisarką… Książka portretuje ekonomicznych myślicieli, z których każdy jest wspaniale pokazany na tle czasów, w jakich żył… Nie sposób uniknąć fascynacji tymi postaciami.

James Grant, “The Wall Street Journal”

Jest to historia ewolucji niezwykłej, radykalnej, przekształcającej życie na całej planecie idei… o epickim tle… szczegóły są niezwykle żywe, chwilami zadziwiające… Radykalne i zarazem niezwykle ważne idee pokazane są w całym swoim bogactwie i złożoności. Szkoda, że zajęcia z ekonomii nie są tak ciekawe, jak lektura tej książki!  - „Fortune”