Nasz mózg został przystosowany do życia myśliwego i zbieracza. Dzisiaj żyjemy w całkowicie odmiennym świecie. To prowadzi do systematycznych błędów w myśleniu i działaniu – które mogą siać spustoszenie w naszych finansach, karierze, szczęściu.

Ten, kto wie, jak łatwo można się pomylić, jest lepiej uzbrojony.

Rolf Dobelli bierze pod lupę najbardziej perfidne „pułapki myślowe”, w które wciąż wpadamy. W ten sposób dowiadujemy się:

• dlaczego systematycznie przeceniamy naszą własną wiedzę (a innych uważamy za głupszych niż są w rzeczywistości),

• dlaczego coś nie staje się słuszniejsze tylko dlatego, że miliony ludzi uważają to za słuszne,

• dlaczego trzymamy się kurczowo teorii, nawet jeżeli są ewidentnie błędne.

Teksty Rolfa Dobellego nie tylko znacząco wzbogacają nas dzięki ich zawartości merytorycznej, ale także czyta się je z prawdziwą przyjemnością.

 

„Ta książka musi się znaleźć w aktówce każdego prezesa”.

Ton Büchner, dyrektor generalny AkzoNobel

 

„Czy należy przeczytać tę książkę? Koniecznie! Jest niezwykle zabawna i bardzo poważnie wprowadza w istotę ludzkiego myślenia”.

prof. dr h.c. Roland Berger, założyciel i honorowy przewodniczący Roland Berger Strategy Consultants

 

„Fajerwerki zrozumienia! Kto nie chce wciąż wpadać w pułapki myślenia, musi przeczytać tę książkę”.

prof. Iris Bohnet, Harvard

Rolf Dobelli urodził się w roku 1966, ukończył Uniwersytet St. Gallen, był dyrektorem generalnym w firmach należących do grupy Swiss-Air, wraz z przyjaciółmi założył firmę getAbstract, światowego dostawcę skompresowanej literatury ekonomiczno-biznesowej. Mieszkał w Hongkongu, Australii, Anglii i przez wiele lat w Stanach Zjednoczonych. Rolf Dobelli jest założycielem i prezesem ZURICH.MINDS, fundacji łączącej osobistości nauki, kultury i gospodarki z całego świata. Zaczął pisać w wieku 35 lat. Dotychczas wydał sześć książek w wydawnictwie Diogenes. Mieszka w Lucernie.

Teksty Rolfa Dobellego, opublikowane w niniejszej książce, ukazywały się w okresie od 5 września 2010 r. do 29 sierpnia 2011 r. jako cotygodniowe artykuły we „Frankfurter Allgemeine Zeitung” i w „Schweizer SonntagsZeitung”.