Dla większości z nas kuchnia rosyjska może kojarzyć się przede wszystkim z daniami takimi, jak bliny, pielmieni czy ruskie pierogi. Jednakże w tak rozległym kraju jak Rosja bogactwo wszelkich potraw jest znacznie większe niż krążące o tej kuchni schematy. Główną rolę na rosyjskim stole odgrywają dwie potrawy, o których mówi słynne przysłowie: "szczi i kasza - żywicielki nasze". Pierwsza z nich to zupa jarzynowa, najczęściej z kapustą jako głównym składnikiem. Kasza natomiast wchodzi w skład wielu farszów lub stanowi podstawę dań takich, jak słynna kasza guriewska. Legenda mówi, że minister finansów carskiej Rosji przygotował to danie dla uczczenia zwycięstwa nad Napoleonem.

Dużą rolę w rosyjskiej kuchni odgrywają również potrawy mączne, jak choćby wspomniane wyżej bliny, pierogi czy piel mieni. Są one podobne do naszych racuchów i pierogów. Obowiązkowo na stole naszych wschodnich sąsiadów musi znaleźć się ciemne pieczywo.

Czymże jednak byłaby ta kuchnia bez tradycyjnych zup, takich jak wspomniana szczi oraz soljanka i ucha - zupa rybna. Rosjanie lubują się również w barszczach, a zupy bardzo często zaprawiają śmietaną.

Duży wpływ na kuchnię rosyjską miała historia tego kraju. Kiedy w Rosji nastała moda na przejmowanie kultury z dworów zachodnich, szczególnie z Francji, pojawił się słynny boeuf Strogonow. Nie mniejszą rolę odegrał też dwór carski, gdzie przyrządzano tak apetyczne danie, jak np. słodkie omlety carskie. Jednak najbardziej wykwintną potrawą rosyjską jest oczywiście czarny i czerwony kawior, zwłaszcza ten pierwszy. Podawany z alkoholami, stanowi ekskluzywną przystawkę, a na świecie nazywany jest "czarnym złotem Rosji".

Rosjanie lubią też jeść tłuste potrawy. Oprócz mięsa ze zwierząt domowych bardzo cenią sobie dziczyznę. Nawet sałatki robią często z mięsem, chociaż zdarzają się również przepisy na sałatki jarskie.

Wielkim bogactwem przepisów charakteryzują się również ciasta i desery. Cenione w Rosji wypieki to miodowniki, paschy, bezy, watruszki i warenniki. Popularne napoje to kwas chlebowy i zbiteń.

Warto dodać też, że Rosjanie lubują się w różnych sosach, często stosując w nich suszone grzyby. Chętnie przygotowują przetwory owocowe i warzywne. Do smażenia mięs preferują smalec wieprzowy a do pieczenia ciast - masło.

Rosja jako wielki kraj również w sferze kulinarnej jest zróżnicowana w zależności od regionu. Są oczywiście potrawy lubiane wszędzie, ale są i specyficzne dania, jak np. ciasteczka smoleńskie, baby podolskie, pielmieni syberyjskie czy kurczak po kaukasku. Ten fakt nadaje kuchni rosyjskiej kolorytu.

Jeśli do tej pory myśleliście, że o kuchni rosyjskiej wiecie już dużo, to ta książka otworzy przed wami nieznane dotąd tajemnice kulinarne naszych wschodnich sąsiadów.

SMACZNEGO!