Książka jest naukowym oraz kreatywnym przedsięwzięciem autorów, rzedstawieniem ich punktu widzenia na bezpieczeństwo wewnętrzne. Ich duży profesjonalizm sprawił, iż każdy rozdział dostarcza nie tylko naukowej innowacji, ale jest wyśmienitym materiałem do dalszych rozważań i analiz, a dla studentów podręcznikiem akademickim. Treść monografii jest interdyscyplinarna, odnosi się do zarządzania kryzysowego, bezpieczeństwa społeczności lokalnych, wybranych aspektów bezpieczeństwa portów morskich, dylematów migracyjnych w Unii Europejskiej, transportu drogowego, zagadnień Morza Bałtyckiego w aspekcie bezpieczeństwa ekologicznego, polityki zagranicznej Federacji Rosyjskiej w regionie, która jest aktualna chociażby ze względu na konflikt ukraiński i bezpieczeństwo informacji.

Publikacja jest naukową analizą oraz podsumowaniem dorobku naukowego poszczególnych autorów, dlatego stanowi wartość dodaną w zakresie nauk o bezpieczeństwie. Wyjątkowością niniejszego opracowania są autorskie badania, które zmuszą czytelnika do własnych przemyśleń i zainspirują do prognozowania merytorycznych rozwiązań.

Książkę polecam naukowcom z dyscypliny nauk o bezpieczeństwie, studentom zainteresowanym przygotowaniem się do egzaminu, tym, którzy piszą pracę dyplomową czy artykuł naukowy.
dr hab. Marek Stefański, prof. WSB Gdańsk