Globalizacja działalności gospodarczej w ostatniej dekadzie powoduje, że problematyka międzynarodowego zarządzania zasobami ludzkimi zyskuje na znaczeniu. Różnorodność rynków pod względem rozwoju gospodarczego, technologicznego oraz odmienność otoczenia społeczno-kulturowego, przyczyniły się do wzrostu zapotrzebowania na ekspatriantów, czyli wysoko wykwalifikowanych specjalistów lub menedżerów korporacji międzynarodowych, wysyłanych do zagranicznych jednostek tych podmiotów.

Coraz liczniejsze badania i publikacje poświęcone problematyce ekspatriacji pokazują, jak specyficzne działania i instrumenty funkcji personalnej powinny być dobierane, by kształtować tych pracowników międzynarodowych. Chodzi tu o pozyskiwanie odpowiednich kandydatów na misje zagraniczne, ich przygotowanie, rozwój, wynagradzanie, ocenianie. Istotnym obszarem problemowym w praktyce zarządzania okazuje się także ich repatriacja, retencja oraz wykorzystanie ich wiedzy i doświadczeń zagranicznych przez jednostki macierzyste.

Książka jest adresowana do studentów i wykładowców kierunków ekonomicznych, badaczy stosunków międzynarodowych i internacjonalizacji działalności polskich firm. Ponadto powinni się nią zainteresować pracownicy firm międzynarodowych współpracujący na co dzień z obcokrajowcami, jak również polscy menedżerowie planujący swoje kariery za granicą.

„Recenzowana praca poświęcona jest diagnozie rozwiązań teoretycznych i analiz empirycznych subfunkcji zarządzania kadrą ekspatriantów i stworzeniu wzorcowego modelu realizacji procesu zarządzania tą grupą pracowników. Publikacja recenzowanego opracowania stanowić będzie wartościowe uzupełnienie publikacji poświęconych zagadnieniom międzynarodowego zarządzania zasobami ludzkimi".
Prof. zw. dr hab. Jerzy Schroeder, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu

„Recenzowane opracowanie charakteryzuje się wysokim poziomem merytorycznym; dotyczy ważnych i bardzo aktualnych problemów funkcjonowania coraz liczniejszej w Polsce kadry ekspatriantów. Autorka przeprowadziła gruntowne studia literaturowe i przekazała polskiemu czytelnikowi najnowsze koncepcje oraz wyniki badań z liczących się ośrodków naukowo- -badawczych na świecie. W monografii zostały zamieszczone rezultaty badań własnych Autorki, które znacząco powiększają obszar wiedzy o zarządzaniu kadrą ekspatriantów w naszym kraju". Prof. zw. dr hab. Stefan Lachiewicz, Politechnika Łódzka