Arystoteles na nowo odczytany

Autor: Elżbieta Jung

Wydawnictwo: Wyd. Uniwersytetu Łódzkiego

Książka jest efektem wieloletnich badań dotyczących historii nauki średniowiecznej, mianowicie początków fizyki matematycznej. Można w niej wyodrębnić dwie części: monografię, w której autorka odpowiada na pytanie, czy XIV-wieczna fizyka matematyczna, inspirowana nominalistyczną filozofią Wilhelma Ockhama, doprowadziła do zerwania z jakościową fizyką Arystotelesa już w wieku XIV, oraz – tłumaczenie Kwestii o ruchu Ryszarda Kilvingtona, jednego z twórców szkoły Oksfordzkich Kalkulatorów. Z pozycji nominalistycznej, z jednej strony odrzuca on dużą część podejmowanej przez Arystotelesa problematyki, z drugiej zaś, wypełniając obowiązki nauczycielskie na średniowiecznym uniwersytecie, poddaje teorie Stagiryty interpretacji pozwalającej odnaleźć w jego myśli elementy bliskie – jak się Kilvingtonowi wydaje – jego poglądom.

W swoich kwestiach Kilvington podejmuje analizę zagadnienia zmian, rozumianych, zgodnie z definicją Arystotelesa, jako ruch przestrzenny, zmiany jakościowe oraz ilościowe w ujęciu nominalistycznym, czyniąc matematykę właściwym językiem opisu przyrody. Są one też rezultatem jego nauczania, czasami zapisu ćwiczeń odbywanych w klasie ze studentami, zatem tekst ten ma również walor historyczny, ponieważ pokazuje nam, jak wielkie wymagania stawiano studentom średniowiecznym i jak dobrze się z nich wywiązywali.

Jakiego rodzaju były to „obliczenia” i jakie dzięki nim można osiągnąć rezultaty, Czytelnik dowie się z lektury książki.

Najlepsza cena: eBookpoint
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.12 zł

Znaleziono 11 ofert ebooków od 20,14

Formaty Cena Księgarnia
pdf
od 18,13 zł
(dla stałych klientów)
20,14 zł ebookpoint.pl
pdf
20,14 zł helion.pl
pdf
20,34 zł woblink.pl
pdf
20,49 zł gandalf.com.pl
pdf
22,05 zł ravelo.pl
pdf
22,10 zł zinamon.pl
pdf
23,27 zł swiatebookow.pl
pdf
od 4,92 zł
(dostęp online)
23,28 zł ibuk.pl
pdf
  14,70 zł
w programie Nexto Premium
23,28 zł nexto.pl
pdf
24,50 zł legimi.com
pdf
24,50 zł virtualo.pl

E-booki podobne do "Arystoteles na nowo odczytany"