Historia klasycznej filozofii indyjskiej. Część trzecia: szkoły niebramińskie - adżiwikizm i dżinizm

Autor: Piotr Balcerowicz

Wydawnictwo: Dialog

Oszczędzasz: 50%

Założeniem wielotomowej Historii klasycznej filozofii indyjskiej jest całościowe przedstawienie wszystkich nurtów filozoficznych i prądów intelektualnych w Indiach w okresie klasycznym, tj. od II w. do najazdu muzułmańskiego, na tle koncepcji filozoficznych formułowanych na Zachodzie. 
Niniejszy tom ukazuje w sposób systematyczny rozwój dwóch niezwykle ważnych, acz bardzo mało znanych filozoficznych indyjskich systemów niebramińskich: adżiwikizmu i dżinizmu. Te starsze niż buddyzm tradycje, poza aspektem religijnym, wypracowały także bogatą myśl filozoficzną. Adżiwikowie sformułowali doktrynę skrajnego determinizmu i bezkompromisowej etyki opartej na całkowitym zakazie krzywdzenia istot żywych, praktykując jednocześnie skrajne formy ascezy. Podobne zasady moralne propagowane przez dżinistów, takie jak niekrzywdzenie czy wegetarianizm, w dużym stopniu wpłynęły na Indie. Te dwie tradycje wypracowały także niezwykle rozbudowaną filozofię języka, system logiczny, metodę analizy semantycznej, które stanowią jedną z najciekawszych propozycji filozoficznych, jakie kiedykolwiek wydały Indie.

Piotr Balcerowicz – filozof, orientalista i kulturoznawca. Studiował na Uniwersytecie Warszawskim, w Banaras Hindu University, Polskiej Akademii Nauk i na uniwersytecie w Hamburgu. Obszar jego badań i zainteresowań naukowych obejmuje Azję Południową (kultura, filozofia, religie i historia), filozofię (zachodnią, indyjską, filozofię polityczną), kulturoznawstwo, religioznawstwo, stosunki międzynarodowe oraz zagadnienia społeczno-polityczne Afganistanu i Azji Środkowej oraz Bliskiego Wschodu. Zajmuje się także zagadnieniami multikulturalizmu i konfliktami we współczesnym świecie. Jest autorem licznych publikacji naukowych i komentatorem bieżących wydarzeń na Bliskim Wschodzie, w Azji Środkowej i Południowej.

Najlepsza cena: eBookpoint
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.18 zł

Znaleziono 13 ofert ebooków od 19,50

DRM? Formaty Cena Księgarnia
bez DRM pdf
od 17,55 zł
(dla stałych klientów)
19,50 zł ebookpoint.pl
bez DRM pdf
22,23 zł swiatebookow.pl
bez DRM pdf Po rejestracji »
22,23 zł nexto.pl
bez DRM pdf
30,73 zł gandalf.com.pl
bez DRM pdf
30,80 zł zinamon.pl
bez DRM pdf
31,98 zł muve.pl
bez DRM pdf
od 4,92 zł
(dostęp online)
32,80 zł ibuk.pl
bez DRM pdf
35,10 zł eplaton.pl
bez DRM pdf
36,90 zł swiatebookow.pl
plik zabezpieczony DRM pdf
36,90 zł ravelo.pl
plik zabezpieczony DRM pdf
29,00 zł
(z kodem prom.)
39,00 zł woblink.pl
bez DRM pdf
39,00 zł virtualo.pl
plik zabezpieczony DRM pdf
39,00 zł legimi.com
bez DRM pdf
39,00 zł publio.pl

Piotr Balcerowicz - inne e-booki

E-booki podobne do "Historia klasycznej filozofii indyjskiej. Część trzecia: szkoły niebramińskie - adżiwikizm i dżinizm"