Niezwykła historia o ludzkich uczuciach i książkach, które pomagają znieść rzeczy niemożliwe do zniesienia.

Jest rok 1946. Juliet, młoda pisarka, objeżdża zniszczoną Anglię, promując swą książkę i szukając tematu do następnej. Przypadkiem dowiaduje się o małej wyspie Guernsey, na której istnieje dziwne Stowarzyszenie Miłośników Literatury i Placka z Kartoflanych Obierek. Powołali je podczas wojny rolnicy i gospodynie, by uratować kilka osób przed aresztowaniem. Ale jak się ma literatura do placka z obierek? Zaciekawiona Juliet odwiedza Guernsey. Urzeczona przyrodą, ciszą a przede wszystkim serdecznością ludzi, postanawia osiąść na wyspie. Znajduje tu nie tylko kopalnię tematów, ale także miłość.

Nie pamiętam, kiedy ostatni raz trafiłam na powieść tak mądrą i uroczą, przedstawiającą świat tak żywo i barwnie – aż zapominałam chwilami, iż jest to fikcja literacka. Wspaniale nakreślone postacie szybko stają się czytelnikowi bliskie jak dobrzy znajomi. Gorąco polecam tę książkę – lektura będzie naprawdę wielką frajdą.

Elizabeth Gilbert, autorka „Jedz, módl się, kochaj”

Musielibyście mieć serce z kamienia, żeby nie ulec czarowi tej powieści.

“Daily Mail Books of the Year”

Tradycyjna, ale nie staroświecka; romantyczna, ale nie naiwna.

„San Francisco Chronicle”

Urokliwa, pomysłowa, wyrazista, wzruszająca.

„Publishers Weekly”

Mary Ann Shaffer pracowała jako redaktorka, bibliotekarka oraz w księgarni. „Stowarzyszenie Miłośników Literatury i Placka z Kartoflanych Obierek” to jej pierwsza powieść. Jej siostrzenica, Annie Barrows, napisała kilka książek dla dzieci, m.in. „Magiczną połówkę”.