Pełna trudnych emocji, wstrząsająca powieść. Komik mający rozśmieszać, odgrywa dramat, publiczność nie wie czy ma się śmiać czy płakać, a czytelnik odczuwa zarazem współczucie i odrazę.

Wieczór w małomiasteczkowym klubie. Wszyscy liczą na dobrą rozrywkę, tymczasem komik na scenie dokonuje niepokojącej wiwisekcji, daje pokaz dezintegracji osobowości. Sprawia wrażenie jakby miał za chwilę rozsypać się na oczach widzów. Publiczność mogłaby opuścić lokal, albo chociaż wybuczeć go lub wygwizdać, gdyby nie to, że wciągnął wszystkich do swojego piekła. Dowale Gee, starzejący się komik, czarujący, nieodpowiedzialny, odpychający, obnażył ranę, z którą żył przez wiele lat – brzemienny w skutki, przerażający wybór między dwojgiem najdroższych sobie ludzi, jakiego musiał dokonać.

Komik na scenie jest rozdarty między zobowiązaniem wobec publiczności a długiem wobec samego siebie. Posiłkując się jarmarcznym humorem i przekomarzając z widownią, wywołuje odrazę i współczucie, śmiech i przerażenie. Świadkiem tych wydarzeń jest jego przyjaciel z dzieciństwa, który próbuje zrozumieć dlaczego został sprowadzony na to przedstawienie.

Niewierność kochanków, zdrada przyjaciół, wina domagająca się zadośćuczynienia. Wchodzi koń do baru to poruszająca lektura. Nie sposób przejść nad nią do porządku dziennego.

 

Dawid Grosman napisał tak emocjonującą powieść, że chwilami czujesz, że musisz oderwać od niej wzrok, a nawet ją odłożyć, by złapać oddech i przygotować się na kolejną konfrontację z samym sobą i światem.

„De Morgen”

Grosman pokazuje mechanizm emocji, opowiadając niezwykle piękną, bolesną historię.

„El Pais”

Mrożący krew w żyłach występ komediowy – tak zabawny, że popłaczecie się ze śmiechu, a zarazem dotykający najgłębszych zakamarków waszej duszy. Jednocześnie odpychający i wzruszający pokaz wulgarności – tak potężny, że prowadzi do katharsis. Mistrzowska technika literacka.

Gabriel Tsoran, „Ha’aretz”

Dawid Grosman – ur. w 1954 roku w Jerozolimie. Dziennikarz, autor książek dla dzieci, w 1991 roku otrzymał nagrodę Nelly Sachs za dokonania literackie. W Polsce nakładem Świata Książki ukazały się: Patrz pod: Miłość, Tam, gdzie kończy się kraj, Poza czasem, Bądź mi nożem, Księga gramatyki intymnej, Ciałem rozumiem.