ISBN:9788380492318

Wojna umarła, niech żyje wojna. Bośniackie rozrachunki

Autor: Ed Vulliamy

Wydawnictwo: Czarne

Stron: 520

Opłacalność: 4.61 zł/100 stron

Oszczędzasz: 40%

Dziennikarz Ed Vulliamy, 20 lat po zakończeniu wojny w byłej Jugosławii, opisuje dalsze losy ofiar tego najbardziej krwawego konfliktu w Europie od czasów zakończenia II wojny światowej. Przedstawia gniew i frustrację mieszkańców Bośni powstałą wskutek wciąż niezaspokojonego pragnienia sprawiedliwości i ostrzega przed ciągle żywą wśród nich nienawiścią i żądzą odwetu. Wojna bowiem nie kończy się nigdy, trwa tak długo jak długo istnieje pamięć o minionych wydarzeniach, poczucie doznanej krzywdy i niesprawiedliwości, oraz pragnienie odwetu za doświadczone zło.

 

Wojna w byłej Jugosławii zaskoczyła świat, który sądził, że cywilizowana Europa ma już za sobą czasy bestialstwa na tak wielką skalę. Vulliamy był jednym z pierwszych dziennikarzy, który infrmował o ludobójstwie niemającym w skali europejskiej precedensu od czasów II wojny światowej i oskarżał zachodni świat o hipokryzję i bezczynność, równoznaczną z tolerowaniem zbrodni. Był też świadkiem w procesach zbrodniarzy wojennych w Hadze, za to został potępiony przez wielu kolegów po fachu, którzy domagali się od dziennikarza neutralności. Obiektywizm – tak, mówi autor Wojny…, ale nigdy obojętność wobec zła, bo każdy dziennikarz jest przede wszystkim człowiekiem.

 

„Refleksje Vulliamy’ego o kosztach - nie tylko moralnych, ale i politycznych, nie tylko dla ofiar, ale i dla sprawców - niedokonanego dotąd rozliczenia z przeszłością są znaczące nie tylko w bośniackim kontekście. Przypominają, że moralność w życiu społeczeństw wcale nie jest luksusem, na który nie stać jakoby narodów straumatyzowanych wojną. Przeciwnie: jest warunkiem koniecznym, by z tej traumy się oswobodzić.”

Konstanty Gebert

 

Najlepsza cena: IBUK
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.22 zł

Znaleziono 12 ofert ebooków od 23.95 zł

Formaty Cena Księgarnia
mobi epub
23.95 zł ibuk.pl
mobi epub
30.72 zł bezdroza.pl
mobi epub
od 27.65 zł
(dla stałych klientów)
30.72 zł ebookpoint.pl
mobi epub
31.92 zł inverso.pl
mobi epub
32.07 zł gandalf.com.pl
mobi epub
33.92 zł woblink.pl
mobi epub
36.00 zł swiatksiazki.pl
mobi epub
37.11 zł publio.pl
mobi epub
  23.94 zł
w programie Nexto Premium
37.11 zł nexto.pl
mobi epub
39.90 zł empik.pl
mobi epub
od 6.99 zł
(w abonamencie)
39.90 zł legimi.com
mobi epub
39.90 zł virtualo.pl

Ed Vulliamy - inne e-booki

E-booki podobne do "Wojna umarła, niech żyje wojna"