Mukiwa. Biały chłopak w Afryce

Autor: Peter Godwin

Wydawnictwo: Czarne

Stron: 496

Opłacalność: 4.75 zł/100 stron

Oszczędzasz: 21%

Peter Godwin wspomina swoje dzieciństwo i młodość, które wraz z rodzina spędził w Rodezji. Odtwarza swoje życie na tle krwawych wydarzeń, które doprowadziły do przemiany Rodezji z Republikę Zimbabwe.

Opowieść Godwina to opis chylącego się ku upadkowi brytyjskiego kolonializmu. „Mukiwa” to także pasjonująca podróż przez życie autora, którego dorastanie pokryło się z okresem kształtowania nowej afrykańskiej historii.

W 1964 roku sześcioletni Peter Godwin po raz pierwszy zdaje sobie sprawę, że Rodezję czekają wielkie zmiany. Jego sąsiad zostaje zamordowany, a wydarzenie to zwiastuje nadejście wojny. Urodzony w Harare autor rekonstruuje historię swojego życia począwszy od dzieciństwa spędzonego wśród białej klasy średniej i czarnoskórych pracowników domu, którzy wprowadzili go w magiczny świat kultury, religii i języka Afryki, poprzez pobyt w wojsku podczas wojny domowej, aż po karierę dziennikarza śledczego ujawniającego kulisy służby w afrykańskiej armii. Wszystko to kreśli na tle krwawej historii przemiany Rodezji w Republikę Zimbabwe.

 

Do 1980 roku Rodezją – dzisiejszym Zimbabwe – rządzili biali, chociaż nigdy nie stanowili więcej niż dwa procent mieszkańców. Peter Godwin opisuje ten świat poprzez swoje wspomnienia z dzieciństwa i młodości. Jest to kraj zarazem bliski i ciepły, ale też okrutny i krwawy – bo to bardzo krwawa książka. Śmierć jest w tej historii zawsze obecna, ale autor traktuje ją z poruszającą oczywistością oraz spokojem, jak zwykły element krajobrazu. To fascynująca opowieść o kraju, którego już nie ma. - Adam Leszczyński

Wspomnienia Godwina to zarówno przerażająca opowieść przygodowa, jak i przejmujący obraz człowieka dręczonego gorzkimi dylematami moralnymi. - Graham Lord, „Daily Telegraph”

Wprawdzie świat białych chłopców i dziewcząt w kolonialnej Afryce zniknął, ale te piękne wspomnienia to świetny wkład w literaturę opowiadającą o tamtych czasach. - William Boyd, "Sunday Times"

Najlepsza cena: eBookpoint
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.16 zł

Znaleziono 15 ofert ebooków od 23,56

Formaty Cena Księgarnia
mobi epub
od 21,20 zł
(dla stałych klientów)
23,56 zł ebookpoint.pl
mobi epub
25,05 zł gandalf.com.pl
mobi epub
25,42 zł ibuk.pl
mobi epub
26,91 zł bramynauki.pl
mobi epub
26,91 zł swiatebookow.pl
mobi epub
26,91 zł ravelo.pl
mobi epub
27,00 zł swiatksiazki.pl
mobi epub
  17,94 zł
w programie Nexto Premium
28,40 zł nexto.pl
mobi epub
29,90 zł publio.pl
mobi epub
29,90 zł empik.pl
mobi epub
29,90 zł virtualo.pl
mobi epub
29,90 zł litres.pl
mobi epub
od 6,99 zł
(w abonamencie)
29,90 zł legimi.com
mobi epub
20,90 zł
(z kodem prom.)
30,90 zł woblink.pl
mobi
28,40 zł zinamon.pl
epub
28,40 zł zinamon.pl

Peter Godwin - inne e-booki

E-booki podobne do "Mukiwa"