Zbawienie na Sand Mountain. Nabożeństwa z wężami w południowych Appalachach

Autor: Dennis Covington

Wydawnictwo: Czarne

Stron: 200

Opłacalność: 13.56 zł/100 stron

Oszczędzasz: 20%

Intrygująca opowieść o tajemniczym kościele wężowników mającym swoje zbory na południu Ameryki.

Autor, reporter „New York Timesa”, został zainspirowany do napisania książki po tym, gdy przypadkowo trafił na proces jednego z kapłanów „ludzi od węży” oskarżonego o zabójstwo żony. Człowiek ten zmusił kobietę, by włożyła rękę do klatki pełnej jadowitych węży. Dennis Covington, przerażony ale i zafascynowany tajemniczym światem wężowników, postanawia wkroczyć w ich hermetyczne środowisko, w którym ekstremalna wiara miesza się ze śmiercią, a cuda wydają się na wyciągnięcie ręki.

Zbory wężowników to jedna z najmniej znanych i najbardziej tajemniczych twarzy południa Ameryki. Powstały w latach 20. XX wieku. Ich członkowie wierzą w namaszczenie przez Ducha Świętego. Odprawiają swoje nabożeństwa w ustronnych miejscach, gdzie biorą do rąk śmiertelnie niebezpieczne węże: żmije, kobry, grzechotniki. W swej niezachwianej wierze piją również strychninę, mówią językami, wypędzają demony, prorokują i uzdrawiają. A wszystko dzieje się przy ogłuszającej muzyce i spontanicznych pieśniach na cześć Pana.

 

Spotykając się tu z ubogimi białymi Południa, którzy w czasie swoich nabożeństw dokonują niepokojących rzeczy – „mówią językami”, wzywają Ducha Świętego, wkładają dłonie w ogień, piją truciznę i biorą węże do rąk, prorokują i wpadają w ekstazę – mamy więc do czynienia z przywracaniem wartości pewnej zgrzebnej, plebejskiej, spontanicznej kulturze oporu. Kulturze rewolty, nawet „wojny” z „jankeską kolonizacją” i „zdeprawowaną” cywilizacją miast. To spotkanie z ludźmi, którym „nie pozwolono mieć własnej historii”, staje się zarazem dla autora wędrówką mistyczną do jądra wewnętrznej „nocy” – aby tam odzyskać i poniekąd ocalić zatraconą duchową moc, którą dotąd nieświadomie nosił „we krwi”. Ale też i po to, aby na swój sposób przekroczyć jej niepiękne – rasistowskie czy paternalistyczne i „samcze” – ograniczenia.

- prof. Zbigniew Mikołejko

Najlepsza cena: eBookpoint
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.18 zł

Znaleziono 15 ofert ebooków od 27,12

DRM? Formaty Cena Księgarnia
bez DRM mobi epub
od 24,41 zł
(dla stałych klientów)
27,12 zł ebookpoint.pl
bez DRM mobi epub
27,12 zł ibuk.pl
bez DRM mobi epub
27,20 zł woblink.pl
bez DRM mobi epub
28,14 zł ktoczyta.pl
bez DRM mobi epub
30,50 zł eplaton.pl
bez DRM mobi epub
30,51 zł ravelo.pl
bez DRM mobi epub
31,00 zł swiatksiazki.pl
bez DRM mobi epub
31,53 zł swiatebookow.pl
bez DRM mobi epub
  20,34 zł
w programie Nexto Premium
32,21 zł nexto.pl
bez DRM mobi epub
33,90 zł virtualo.pl
bez DRM mobi epub
33,90 zł koobe.pl
bez DRM mobi epub
od 6,99 zł
(w abonamencie)
33,90 zł legimi.com
bez DRM mobi epub
33,90 zł empik.pl
bez DRM mobi epub
33,90 zł publio.pl
bez DRM epub
32,20 zł zinamon.pl

E-booki podobne do "Zbawienie na Sand Mountain"