Bloki w słońcu. Mała historia Ursynowa Północnego

Autor: Lidia Pańków

Wydawnictwo: Czarne

Stron: 320

Opłacalność: 9.62 zł/100 stron

Oszczędzasz: 19%

Blokowiska to nieodłączny element miejskiego krajobrazu. W swym debiutanckim reportażu Lidia Pańków przemierza zaułki warszawskiego Ursynowa ukazując barwny świat osiedla z wielkiej płyty i mierząc się z powszechnymi, stereotypowymi opiniami na temat tego typu blokowisk i ich mieszkańców.

Północny Ursynów zaprojektowano jako ostatnią gigantyczną inwestycję budowlaną tego typu. Wszystkie bloki zbudowano z wielkiej płyty. W 1977 roku pierwsi mieszkańcy wprowadzili się do swoich M. Z czasem zazieleniony, ożywiony działalnością artystów, animatorów i subkultur młodzieżowych, zyskał opinię „najbardziej ludzkiej sypialni Warszawy”.

Zgodnie z polityką urbanistyczną ówczesnych władz, osiedla bloków miały odciążać centrum aglomeracji, tworzyć odrębne struktury społeczne i zapewniać powierzchnię do życia dla setek tysięcy mieszkańców. Stąd powstanie trójmiejskiej Zaspy, wrocławskiego Nowego Dworu, czy warszawskiego pasma Ursynów – Kabaty.

Lidia Pańków prowadzi czytelnika labiryntem ursynowskich uliczek, tłumacząc, co łączy dzielnicę z hasłami architektury modernizmu, dlaczego ursynowscy architekci nie lubili Le Corbusiera i jak udało im się przemycić do projektu idee eksperymentu społecznego czasem graniczącego z futurologią. Autorka kreśli historię dzielnicy, przywołując prywatne opowieści mieszkańców i twórców Ursynowa, pokazując czytelnikowi, jak się na tym blokowisku zgubić i odnaleźć.

 

Pisząc reporterską historię Ursynowa, Lidia Pańków robi pierwszy krok ku temu, by zmienić stereotypowy obraz osiedli z wielkiej płyty: dzikiej, anonimowej przestrzeni, gdzie czai się bieda i patologie, sugerowane już samym hasłem „blokowisko”. Po tej lekturze nigdy już nie pomyślimy o nich w taki sposób.

-Beata Chomątowska

Najlepsza cena: eBookpoint
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.20 zł

Znaleziono 14 ofert ebooków od 30,79

Formaty Cena Księgarnia
mobi epub
od 27,71 zł
(dla stałych klientów)
30,79 zł ebookpoint.pl
mobi epub
30,91 zł bezdroza.pl
mobi epub
31,84 zł gandalf.com.pl
mobi epub
32,30 zł ibuk.pl
mobi epub
34,20 zł swiatebookow.pl
mobi epub
34,50 zł swiatksiazki.pl
mobi epub
  22,80 zł
w programie Nexto Premium
36,10 zł nexto.pl
mobi epub
od 6,99 zł
(w abonamencie)
38,00 zł legimi.com
mobi epub
38,00 zł empik.pl
mobi epub
38,00 zł litres.pl
mobi epub
38,00 zł publio.pl
mobi epub
38,00 zł virtualo.pl
mobi epub
29,00 zł
(z kodem prom.)
39,00 zł woblink.pl
mobi
36,10 zł zinamon.pl
epub
36,10 zł zinamon.pl

E-booki podobne do "Bloki w słońcu"