Kundlizm, Klub Trzeciego Miejsca, Polacy i Ameryka, Tworzywo

Autor: Melchior Wańkowicz

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Stron: 608

Opłacalność: 6.11 zł/100 stron

Oszczędzasz: 21%

Głośne utwory emigracyjne opisujące życie Polaków na obczyźnie.

Trzynasty tom dzieł zebranych mistrza reportażu, jednego z najpopularniejszych pisarzy polskich XX wieku – Melchiora Wańkowicza – zawiera żarliwie, polemiczne teksty publicystyczne „Kundlizm” i „Klub trzeciego miejsca” oraz „Polacy i Ameryka”. Dwa pierwsze tytuły weszły do potocznego języka polskiego, przywoływane są często w publicystycznych polemikach. 

Wańkowicz po II Wojnie Światowej objeżdżał skupiska polonijne w Kanadzie, zbierając materiały do książki, która miała opisywać ciężkie losy polskich emigrantów za oceanem. Efektem tych podróży i dociekań jest napisana z epickim rozmachem i reporterską pasją powieść „Tworzywo”. To pozytywna historia pokazująca hart ducha i tężyznę Polaków, ich przywiązanie do wiary, tradycji i polskości.

Pierwsze wydanie „Kundlizmu” ukazało się w roku 1947 na emigracji (Rzym–Londyn, wydawnictwo K. Breitera), drugie wydanie, a pierwsze pełne krajowe, wyszło w roku 1991 nakładem wydawnictwa Polonia, choć obszerne fragmenty przedrukowano w zbiorze „Przez cztery klimaty 1912–1972” (PIW 1972, 1974, PAX 1976). Niniejszą edycję oparto na wydaniu ostatnim. 

„Klub Trzeciego Miejsca” ukazał się po raz pierwszy w roku 1949 nakładem Instytutu Literackiego w Paryżu, pierwsze zaś krajowe wydanie wyszło w roku 1991 (Polonia), na którym to opartą niniejszą edycję tego utworu. 

Książka „Polacy i Ameryka” po raz pierwszy wyszła w roku 1954 nakładem Oficyny Poetów i Malarzy na Emigracji w Anglii (były dwie wersje tego wydania – jedna na rynek europejski, a druga na rynek USA – różniły się od siebie obwolutami). W Polsce książka ukazała się dopiero w roku 1991 (Polonia), na tym właśnie wydaniu oparto niniejszą edycję tego utworu. 

Książka „Tworzywo” ukazała się w roku 1954 nakładem Roy Publishers w Nowym Jorku. Pierwsze krajowe wydanie wyszło w roku 1960 nakładem oficyny PAX (kolejne: 1960, 1963, 1968, 1970, 1973, 1975, 1986, 1998). Niniejszą edycję oparto na wydaniu ostatnim.

Dziś jeszcze drukowałbym "Klub trzeciego miejsca" jako najlepsze dotąd drożdże do przemyślenia dla nas. Jerzy Giedroyć

Do stanu gorączki doprowadził mnie numer „Kultury” z "Klubem trzeciego miejsca" Wańkowicza. Nigdy nie posądzałem go o taką moc i w tych rzeczach. Andrzej Bobkowski

Wańkowicz jest reporterem, z bystrym okiem do obserwacji i darem celnego skrótu, oraz publicystą, który z podchwyconych przez reportera szczegółów buduje syntezę polskich problemów, w swej istocie, mimo upływu lat i powierzchownych zmian, wciąż, niestety, bardzo aktualnej. Rafał A. Ziemkiewicz

Wańkowicz nie tylko kipi talentem, energią, ma żelazne zdrowie, niestrudzoną pracowitość, pasję przekonywania się naocznie czy rzeczywistość jest taka jak wersja o niej, nie tylko każdą kartę podbudowuje sumiennie encyklopedyczną wiedzą: jest on również mistrzem reportażu, tej literatury przyśpieszonej. Zofia Kossak

Wańkowicz wie nie tylko jak ludzie mieszkają, jak spędzają dzień, czym się interesują i jak rozmawiają, ale i to, jak gotują, skąd proboszcz w Krotoszynie kupuje dzwonki do kościoła, jak się nazywała fabryka karet i powozów w Poznaniu przed pierwszą wojną światową, ile wynosiły ordynaria we wschodniej Galicji, i jakie ptaki śpiewają nad polami. Jest w tej dokładności kontynuatorem najlepszych wzorów rzetelności Prusa, tak jak w batalistyce przypomina Sienkiewicza, w rozumieniu heroizmu walki z przyrodą bodaj Londona. Mieczysław Kurzyna

Najlepsza cena: Bezdroża
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.26 zł

Znaleziono 14 ofert ebooków od 37,14

Formaty Cena Księgarnia
mobi epub
37,14 zł bezdroza.pl
mobi epub
od 33,43 zł
(dla stałych klientów)
37,14 zł ebookpoint.pl
mobi epub
39,54 zł gandalf.com.pl
mobi epub
39,65 zł ibuk.pl
mobi epub
39,94 zł empik.pl
mobi epub
42,48 zł ravelo.pl
mobi epub
42,50 zł swiatksiazki.pl
mobi epub
43,90 zł swiatebookow.pl
mobi epub
  28,32 zł
w programie Nexto Premium
44,84 zł nexto.pl
mobi epub
47,20 zł virtualo.pl
mobi epub
od 6,99 zł
(w abonamencie)
47,20 zł legimi.com
mobi epub
37,20 zł
(z kodem prom.)
47,20 zł woblink.pl
mobi epub
47,20 zł publio.pl
mobi
42,50 zł zinamon.pl
epub
42,50 zł zinamon.pl

Melchior Wańkowicz - inne e-booki

E-booki podobne do "Kundlizm, Klub Trzeciego Miejsca, Polacy i Ameryka, Tworzywo"