Połączenie świetnej fabuły science fiction i genialnego poczucia humoru. To efekt współpracy mistrza fantasy Terry’ego Pratchetta i znanego twórcy tego gatunku Stephena Baxtera. Długa Utopia to czwarta część cyklu, który stał się bestsellerem.


Połowa XXI wieku. Po ogromnym wstrząsie Dnia Przekroczenia i po erupcji superwulkanu Yellowstone, ludzkość sięga wciąż dalej w Długą Ziemię. Społeczeństwo ewoluuje, na zniszczonej Ziemi Podstawowej i poza nią. Pojawiają się nowe wyzwania. 

Joshua dowiaduje się o ojcu, którego nigdy nie poznał, i odkrywa tajemniczą historię rodziny. Nagle i nieoczekiwanie otrzymuje pilne wezwanie z odległego New Springfield. 

Na tym odległym i egzotycznym świecie mieszkają razem stary i gderliwy SI, Lobsang, i Agnes. Adoptowali dziecko i chcą wieść normalne życie w New Springfield. Wydaje się jednak, że znaleźli się tam nieprzypadkowo. Krążą pogłoski o dziwnych zjawiskach na niebie, o strachach... Coś jest w tym świecie nie tak…

Lobsang zaczyna zdawać sobie sprawę z tego, co dzieje się pod powierzchnią jego świata i stanowi zagrożenie dla wszystkich światów Długiej Ziemi. Aby z tym walczyć, potrzebne są połączone wysiłki ludzkości, maszyny i superinteligentnych Następnych. A niektórzy muszą złożyć ofiarę z życia.


Oto nadchodzą ponownie – Terry Pratchett i Stephen Baxter. To podniecająca i nieodmiennie porywająca wyprawa. 

„SFX” 

Powieści o Długiej Ziemi są wspaniale wizualne i inteligentnie wymyślone. „Długa Utopia”... przypomina nam, jak czarujący i bogaty jest ten cykl, jak pięknie opisany, z jak barwną wyobraźnią. 

„FOR WINTER NIGHTS” 

Terry Pratchett (1948-2015) jako autor opowiadań zadebiutował w wieku 13 lat, w 1971 r. wydana została jego pierwsza powieść „Dywan”. W 1983 r. ukazała się pierwsza część cyklu Świat Dysku – „Kolor magii”. W 1998 r. został uhonorowany przez królową Elżbietę II Orderem Imperium Brytyjskiego za zasługi dla literatury. 

Stephen Baxter (ur. 1957) jest jednym z najpopularniejszych brytyjskich autorów science fiction, laureatem licznych prestiżowych nagród, współautorem „Odysei czasu”. Mieszka w Northumberland.