ISBN:9788380974906

Od Kutza do Czekaja

Autor: Barbara Hollender

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Stron: 432

Opłacalność: 6.57 zł/100 stron

Oszczędzasz: 21%

Drugi tom szkiców o najwybitniejszych polskich reżyserach filmowych, kontynuacja książki „Od Wajdy do Komasy”.

Obie lektury składają się na fascynującą historię kina nakreśloną na tle losów Polski. Barbara Hollender opowiada o kilku pokoleniach polskich artystów o różnych biografiach i doświadczeniach życiowych, różnych pragnieniach, ambicjach i wyznawanych wartościach.

Dlaczego Kazimierz Kutz uważa, że wszystko w jego życiu spóźniło się o 20 lat? Dlaczego Małgorzata Szumowska wmawiała sobie w szkole, że jest dadaistą? Dlaczego Paweł Pawlikowski po latach wrócił do Polski? Czy Jerzy Antczak myślał o powrocie na stałe do kraju? Czy Wojciech Smarzowski potrafiłby nakręcić komedię romantyczną? Dlaczego Ryszard Bugajski uparcie powtarza, że „kłopoty to jego specjalność”? Czego brakuje w życiu Robertowi Glińskiemu? I o czym mówił Marcin Wrona krótko przed swoją śmiercią?

Oba zbiory szkiców Barbary Hollender układają się się w pełną panoramę polskiego kina. Drugi z nich opowiada historię kina od Kazimierza Kutza, Tadeusza Chmielewskiego i Filipa Bajona, przez Roberta Glińskiego i Kingę Dębską, aż po Borysa Lankosza i Kubę Czekaja. To historia kina z Polską w tle, ale przede wszystkim opowieść o ludziach, którzy tę Polskę próbują opowiedzieć widzom. 

Hollender widzi w reżyserach ludzi, a w filmie – zadania estetyczne i moralne. Kiedy brukowe media pastwią się nad tragediami artystów, ona potrafi ich dotknąć najdelikatniej, jak tylko można, po ludzku.

- Tadeusz Sobolewski, Wyborcza.pl

Barbara Hollender — krytyk filmowy, przewodnicząca Koła Piśmiennictwa przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich (polskiej sekcji FIPRESCI), członek Europejskiej Akademii Filmowej. Od 1992 r. jest związana z dziennikiem „Rzeczpospolita”, dla którego relacjonuje m.in. festiwale w Cannes, Berlinie, Wenecji, Karlowych Warach, Gdyni. W latach 2000-2005 była korespondentką „Variety”, jest autorką szkiców o polskim kinie w przewodniku „International Film Guide” wydawanym przez brytyjskie wydawnictwo Wallflower Press i współautorką książek „Gwiazdy w zbliżeniu”, „Studio Tor” (razem z Zofią Turowską). W 2014 roku wydała tom szkiców o ludziach kina „Od Wajdy do Komasy”. Przetłumaczyła na język polski kilka powieści, m.in. „Waszyngton za zamkniętymi drzwiami”, „Batman”.

 

Najlepsza cena: eBookpoint
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.19 zł

Znaleziono 10 ofert ebooków od 28.38 zł

Formaty Cena Księgarnia
mobi epub
od 25.54 zł
(dla stałych klientów)
28.38 zł ebookpoint.pl
mobi epub
28.58 zł gandalf.com.pl
mobi epub
28.80 zł ibuk.pl
mobi epub
32.50 zł swiatksiazki.pl
mobi epub
  21.60 zł
w programie Nexto Premium
33.48 zł nexto.pl
mobi epub
od 6.99 zł
(w abonamencie)
36.00 zł legimi.com
mobi epub
36.00 zł woblink.pl
mobi epub
36.00 zł swiatebookow.pl
mobi epub
36.00 zł publio.pl
mobi epub
36.00 zł litres.pl

Barbara Hollender - inne e-booki

E-booki podobne do "Od Kutza do Czekaja"