Drugi tom szkiców o najwybitniejszych polskich reżyserach filmowych, kontynuacja książki „Od Wajdy do Komasy”.

Obie lektury składają się na fascynującą historię kina nakreśloną na tle losów Polski. Barbara Hollender opowiada o kilku pokoleniach polskich artystów o różnych biografiach i doświadczeniach życiowych, różnych pragnieniach, ambicjach i wyznawanych wartościach.

Dlaczego Kazimierz Kutz uważa, że wszystko w jego życiu spóźniło się o 20 lat? Dlaczego Małgorzata Szumowska wmawiała sobie w szkole, że jest dadaistą? Dlaczego Paweł Pawlikowski po latach wrócił do Polski? Czy Jerzy Antczak myślał o powrocie na stałe do kraju? Czy Wojciech Smarzowski potrafiłby nakręcić komedię romantyczną? Dlaczego Ryszard Bugajski uparcie powtarza, że „kłopoty to jego specjalność”? Czego brakuje w życiu Robertowi Glińskiemu? I o czym mówił Marcin Wrona krótko przed swoją śmiercią?

Oba zbiory szkiców Barbary Hollender układają się się w pełną panoramę polskiego kina. Drugi z nich opowiada historię kina od Kazimierza Kutza, Tadeusza Chmielewskiego i Filipa Bajona, przez Roberta Glińskiego i Kingę Dębską, aż po Borysa Lankosza i Kubę Czekaja. To historia kina z Polską w tle, ale przede wszystkim opowieść o ludziach, którzy tę Polskę próbują opowiedzieć widzom. 

Hollender widzi w reżyserach ludzi, a w filmie – zadania estetyczne i moralne. Kiedy brukowe media pastwią się nad tragediami artystów, ona potrafi ich dotknąć najdelikatniej, jak tylko można, po ludzku.

- Tadeusz Sobolewski, Wyborcza.pl

Barbara Hollender — krytyk filmowy, przewodnicząca Koła Piśmiennictwa przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich (polskiej sekcji FIPRESCI), członek Europejskiej Akademii Filmowej. Od 1992 r. jest związana z dziennikiem „Rzeczpospolita”, dla którego relacjonuje m.in. festiwale w Cannes, Berlinie, Wenecji, Karlowych Warach, Gdyni. W latach 2000-2005 była korespondentką „Variety”, jest autorką szkiców o polskim kinie w przewodniku „International Film Guide” wydawanym przez brytyjskie wydawnictwo Wallflower Press i współautorką książek „Gwiazdy w zbliżeniu”, „Studio Tor” (razem z Zofią Turowską). W 2014 roku wydała tom szkiców o ludziach kina „Od Wajdy do Komasy”. Przetłumaczyła na język polski kilka powieści, m.in. „Waszyngton za zamkniętymi drzwiami”, „Batman”.