Publikacja porządkuje najnowszy stan wiedzy na temat pozycji ustrojowej oraz zadań organów samorządu terytorialnego. Obejmuje zbiór artykułów będących rezultatem dyskusji prowadzonej na konferencji naukowej pt. Pozycja ustrojowa organów jednostek samorządu terytorialnego, zorganizowanej w dniach 7–8 marca 2019 r. przez Katedrę Prawa Samorządu Terytorialnego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Dokonane w ostatnim czasie zmiany ustawodawstwa samorządowego w sposób istotny modyfikują pozycję prawną oraz zadania organów samorządu terytorialnego.

Do najważniejszych zmian należy zaliczyć:

wydłużenie do pięciu lat kadencji organów kolegialnych i monokratycznych, wprowadzenie zakazu wielokrotnego kandydowania w wyborach na wójta, burmistrza i prezydenta miasta, przyznanie pewnych uprawnień władczych przewodniczącym rad i sejmików, wprowadzenie nowej instytucji (Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii).

Adresaci: Książka jest przeznaczona dla pracowników organów administracji publicznej, a także teoretyków i studentów prawa i administracji.