Monografia jako jedyna na rynku wydawniczym przedstawia w sposób uporządkowany instytucję interwencji ubocznej zakładu ubezpieczeń w procesie cywilnym, stanowiąc jej kompleksowe omówienie.

W publikacji dokonano analizy prawnej sytuacji procesowej interwenienta ubocznego, którym jest zakład ubezpieczeń, jego uprawnień, obowiązków, ograniczeń procesowych, by udzielić odpowiedzi na pytanie jaki charakter ma interwencja uboczna zakładu ubezpieczeń i czy wpisuje się w kodeksowy podział interwencji na interwencję uboczną samoistną i niesamoistną. Brak jednoznacznych regulacji oraz wypracowanego przez doktrynę stanowiska co do charakteru interwencji ubocznej zakładu ubezpieczeń, prowadzi do wątpliwości interpretacyjnych, czy do interwenienta ubocznego stosować przepisy dotyczące interwencji ubocznej samoistnej, czy niesamoistnej.

Omawiana problematyka ma więc znaczenie nie tylko teoretyczne, ale przede wszystkim praktyczne, gdyż od właściwego zakwalifikowania interwencji ubocznej zgłoszonej przez zakład ubezpieczeń zależy jego pozycja w procesie.

Publikacja jest przeznaczona przede wszystkim dla prawników praktyków – adwokatów, radców prawnych i sędziów.