Publikacja zawiera kompleksową analizę przepisów regulujących przebieg postępowania cywilnego.

Książka w przejrzysty sposób opisuje całość problematyki z zakresu procedury cywilnej, z odwołaniem się do ugruntowanych, ale też najnowszych poglądów przedstawicieli doktryny i judykatury. Przedstawiono w niej rewolucyjne rozwiązania, jak wprowadzenie postępowania przygotowawczego, przeciwdziałanie nadużyciu prawa procesowego, powrót do odrębnego postępowania w sprawach gospodarczych.

W drugim wydaniu podręcznika uwzględniono w szczególności:

  • pakiet tzw. ustaw covidowych normujący zagadnienia dotyczące m.in.: wpływu epidemii COVID-19 na postępowanie cywilne, w tym: zaprzestania czynności przez sądy wskutek siły wyższej, wpływu epidemii na bieg terminów sądowych i procesowych czy rozszerzenia możliwości wyrokowania na posiedzeniach niejawnych,
  • ustawę z 13.2.2020 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw – regulującą nowe postępowanie odrębne, tj. postępowanie odrębne w sprawach własności intelektualnej,
  • ustawę z 30.4.2020 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw – wprowadzającą szczególny sposób zabezpieczenia w sprawach o zobowiązanie osoby stosującej przemoc w rodzinie do opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia lub zakazanie zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia (art. 7552 § 1 KPC),
  • ustawę z 26.1.2018 r. o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym, która wejdzie w życie z dniem 1.3.2021 r., a która wprowadza pełną informatyzację postępowania rejestrowego (tzw. elektroniczne postępowanie rejestrowe).

Drugie wydanie Podręcznika wzbogacono również o najnowsze orzecznictwo SN i nowy podrozdział pt. Relacje między postępowaniem cywilnym a postępowaniem dotyczącym pytań prejudycjalnych przed TSUE (zagadnienie przybrało w Polsce na znaczeniu w sprawach związanych z przeprowadzaną obecnie reformą sądownictwa).

Opracowanie stanowi kanon wiedzy niezbędnej każdemu studentowi prawa. Ponadto może być wykorzystane jako materiał dydaktyczny dla aplikantów wszystkich zawodów prawniczych i użyteczne kompendium wiedzy dla osób zajmujących się stosowaniem prawa cywilnego na co dzień.

Publikacja została przygotowana przez profesorów i doktorów prawa reprezentujących różne ośrodki akademickie w Polsce, wykonujących zawody: sędziego, adwokata, radcy prawnego i mediatora.

Stan prawny: wrzesień 2020.