Publikacja poświęcona została analizie swobody rozrządzania majątkiem na wypadek śmierci oraz jej ograniczeń w ramach prawa polskiego, ukazanej na tle prawnoporównawczym i historycznoprawnym.

Jest jedyną w polskiej literaturze prawniczej pozycją omawiającą najważniejszą zasadę współczesnego prawa spadkowego oraz poszczególne instytucje wyznaczające jej granice z perspektywy ich celów i funkcji, skonfrontowanych z aktualnymi realiami społecznymi. Praca stanowi kompleksowe opracowanie tego tematu, pozwalające na precyzyjne określenie zakresu swobody rozrządzania majątkiem na wypadek śmierci oraz jej ograniczeń. Przeprowadzone w monografii rozważania umożliwiają również udzielenie odpowiedzi na pytanie o adekwatność poszczególnych ograniczeń swobody rozrządzania majątkiem na wypadek śmierci do współczesnych realiów społecznych.

Książka skierowana jest do wszystkich osób zajmujących się naukowo lub zawodowo prawem spadkowym: zarówno do naukowców zgłębiających tę dziedzinę prawa, jak i do praktyków (adwokatów, radców prawnych, notariuszy, sędziów), poszukujących rozwiązań konkretnych problemów związanych z prawem spadkowym.

Monografia stanowi uzupełnioną i poprawioną wersję rozprawy doktorskiej obronionej w dniu 22 marca 2021 r. na Wydziale Prawa i Administracji UJ.