ISBN:9788311153202

Imperium Habsburgów. Nowa Historia

Autor: Pieter M. Judson

Wydawnictwo: Bellona

Stron: 300

Opłacalność: 11.23 zł/100 stron

Najniższa cena z poprzednich 30 dni: 16.40 zł.

Oszczędzasz: 18%

Ukazując panoramę dziejów monarchii Habsburgów i rewidując utrwalone poglądy Pieter M. Judson wyjaśnia, dlaczego państwo to znaczyło tak wiele przez tak długi czas dla tak licznych Europejczyków ze środka kontynentu. Mimo odmienności mowy, religii, miejsca zamieszkania i tradycji miliony kobiet i mężczyzn miały poczucie wspólnej przynależności do „swojego imperium", a urzędnicy, wojskowi, politycy i uczeni wkładali wiele inwencji by sprostać wyzwaniom drugiego co do wielkości państwa w Europie. Bezpośrednio przed jego rozpadem i potem, gdy już się dokonał, widziano w imperium nienaturalny zlepek wrogich grup etnicznych, anachroniczny imperialistyczny relikt. Autor bada źródła takich poglądów, najzupełniej niesłusznych.

Nie koncentrując się na partykularnych historiach tworzących się narodów analizuje Judson funkcjonujące ponad różnicami i ogarniające wielkie dystanse ogólnoimperialne instytucje, wprowadzające stabilizację i nadające sens rozległej monarchii. Promując szkolnictwo, wymiar sprawiedliwości, transport kolejowy, naukę i sztukę, szukali Habsburgowie oparcia dla swej władzy na wartościach cywilizacji (środkowo)europejskiej. Ich autorytet rósł w miarę wzrostu poziomu życia poddanych, którzy nauczyli się posługiwać strukturami państwa na własny, lokalny pożytek. Tak czyniły ruchy narodowe, wypracowując swoiste koncepcje podziałów kulturowych w ramach wszakże akceptowanego imperium.

Twórcze rozwiązania stosowane wobec wielu krajów i ludów - jak i niebotyczne, nieprzezwyciężone problemy - przejęły państwa następcze, a nauki z historii dynastii i jej włości możemy czerpać do dziś.

Najlepsza cena: eBookpoint
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.22 zł

Znaleziono 10 ofert ebooków od 33.70 zł

Formaty Cena Księgarnia
mobi epub
od 30.33 zł
(dla stałych klientów)
33.70 zł ebookpoint.pl
mobi epub
33.75 zł gandalf.com.pl
mobi epub
35.67 zł ibuk.pl
mobi epub
36.49 zł swiatebookow.pl
mobi epub
37.00 zł swiatksiazki.pl
mobi epub
  24.60 zł
w programie Nexto Premium
38.13 zł nexto.pl
mobi epub
41.00 zł woblink.pl
mobi epub
41.00 zł virtualo.pl
mobi epub
41.00 zł publio.pl
mobi epub
od 9.99 zł
(w abonamencie)
41.00 zł legimi.com

E-booki podobne do "Imperium Habsburgów. Nowa Historia"