Imperium Habsburgów. Nowa Historia

Autor: Pieter M. Judson

Wydawnictwo: Bellona

Stron: 300

Opłacalność: 9.57 zł/100 stron

Oszczędzasz: 30%

Ukazując panoramę dziejów monarchii Habsburgów i rewidując utrwalone poglądy Pieter M. Judson wyjaśnia, dlaczego państwo to znaczyło tak wiele przez tak długi czas dla tak licznych Europejczyków ze środka kontynentu. Mimo odmienności mowy, religii, miejsca zamieszkania i tradycji miliony kobiet i mężczyzn miały poczucie wspólnej przynależności do „swojego imperium", a urzędnicy, wojskowi, politycy i uczeni wkładali wiele inwencji by sprostać wyzwaniom drugiego co do wielkości państwa w Europie. Bezpośrednio przed jego rozpadem i potem, gdy już się dokonał, widziano w imperium nienaturalny zlepek wrogich grup etnicznych, anachroniczny imperialistyczny relikt. Autor bada źródła takich poglądów, najzupełniej niesłusznych.

Nie koncentrując się na partykularnych historiach tworzących się narodów analizuje Judson funkcjonujące ponad różnicami i ogarniające wielkie dystanse ogólnoimperialne instytucje, wprowadzające stabilizację i nadające sens rozległej monarchii. Promując szkolnictwo, wymiar sprawiedliwości, transport kolejowy, naukę i sztukę, szukali Habsburgowie oparcia dla swej władzy na wartościach cywilizacji (środkowo)europejskiej. Ich autorytet rósł w miarę wzrostu poziomu życia poddanych, którzy nauczyli się posługiwać strukturami państwa na własny, lokalny pożytek. Tak czyniły ruchy narodowe, wypracowując swoiste koncepcje podziałów kulturowych w ramach wszakże akceptowanego imperium.

Twórcze rozwiązania stosowane wobec wielu krajów i ludów - jak i niebotyczne, nieprzezwyciężone problemy - przejęły państwa następcze, a nauki z historii dynastii i jej włości możemy czerpać do dziś.

Najlepsza cena: IBUK
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.22 zł

Znaleziono 10 ofert ebooków od 28,70

DRM? Formaty Cena Księgarnia
bez DRM mobi epub
28,70 zł ibuk.pl
bez DRM mobi epub
32,28 zł gandalf.com.pl
bez DRM mobi epub
32,80 zł ravelo.pl
bez DRM mobi epub
36,90 zł swiatebookow.pl
bez DRM mobi epub
37,00 zł swiatksiazki.pl
bez DRM mobi epub
38,94 zł publio.pl
bez DRM mobi epub
  24,60 zł
w programie Nexto Premium
38,95 zł nexto.pl
bez DRM mobi epub
od 6,99 zł
(w abonamencie)
41,00 zł legimi.com
bez DRM mobi epub
41,00 zł virtualo.pl
bez DRM mobi
36,90 zł zinamon.pl
bez DRM epub
36,90 zł zinamon.pl

Pieter M. Judson - inne e-booki

E-booki podobne do "Imperium Habsburgów. Nowa Historia"