ISBN:9788324229345

Narracje zombiecentryczne

Autor: Olkusz Ksenia

Wydawnictwo: Universitas

Najniższa cena z poprzednich 30 dni: 7.90 zł.

Oszczędzasz: 35%

Narracje zombiecentryczne. Literatura ‒ Teoria ‒ Antropologia to głównie rozważania genologiczne i antropologiczne; ich celem jest zdyskontowanie powszechnego wyobrażenia, że teksty koncentrujące się wokół zombie są wyłącznie horrorami bądź nie angażują się w istotne dyskursy. Popkultura jest bowiem ‒ paradoksalnie ‒ bardzo czułym rezonatorem wszelkich przemian, kryzysów czy paradygmatów, co oznacza, że znajdują one odbicie w jej artefaktach. Dlatego istotnym aspektem zawartych w książce rozważań staje się prezentacja zaangażowania literatury zombiecentrycznej w przepracowywanie doświadczeń konfliktów współczesności. Wszystkie te kwestie są boleśnie niedostrzegalne dla wielu badaczy, przyjmujących a priori, że wytwory nienależące do mainstreamu czy niezakorzenione w tradycji literackiej nie odznaczają się wysokoartystycznością bądź reprezentują wyłącznie walor rozrywkowy.

Książka prezentuje nowatorskie podejście do tematyki zombie w literaturze: ma wskazać ‒ czy też podpowiedzieć ‒ nieco inną drogę bądź inny sposób oglądu tekstów wpisujących się w popkulturę i obudowanych wokół niezwykle symbolonośnej figury zombie.

 

Ksenia Olkusz doskonale zdaje sobie sprawę z tego, z jak obszernym tematem (...) przyjdzie jej się zmagać (...). Ujęcie to nie tyle „nobilituje banalny temat”, jak zwykli uważać rodzimi teoretycy literatury o konserwatywnym nastawieniu, ile pozwala umieścić go w zupełnie nowej perspektywie badawczej.

dr hab. Dariusz Brzostek, prof. UMK

 

Autorka ani przez moment nie ogranicza się do ekskluzywnej sfery tradycyjnej humanistyki, choć pragmatycznie używa wypracowanych przez nią kodów i metodologii. Opisuje (…) sytuację „pomiędzy”, w której popkultura wydaje się znacznie bardziej odpowiedzialna za nasz świat niż kultura wysoka.

dr hab. Rafał Szczerbakiewicz

 

Ksenia Olkusz ‒ historyk, krytyk i teoretyk literatury; w kręgu jej zainteresowań są studia nad literaturą i kulturą popularną, transfikcjonalnością i transmedialnością; naukowo zajmuje się także utopiami i dystopiami w literaturze, serialach, filmach i grach wideo; autorka wielu artykułów, a także książek: Materializm kontra ezoteryka (2017) oraz Współczesność w zwierciadle horroru. O najnowszej polskiej fantastyce grozy (2010).

Najlepsza cena: Zinamon
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.12 zł

Znaleziono 12 ofert ebooków od 12.30 zł

Formaty Cena Księgarnia
mobi epub pdf
od 6.92 zł
(dostęp online)
13.30 zł ibuk.pl
mobi epub pdf
14.28 zł gandalf.com.pl
mobi epub pdf
16.91 zł swiatebookow.pl
mobi epub pdf
  11.40 zł
w programie Nexto Premium
17.67 zł nexto.pl
mobi epub pdf
od 6.99 zł
(w abonamencie)
19.01 zł legimi.com
mobi epub pdf
19.01 zł publio.pl
mobi epub pdf
od 17.11 zł
(dla stałych klientów)
19.01 zł ebookpoint.pl
mobi epub pdf
19.01 zł virtualo.pl
mobi epub
13.25 zł ebuczek.pl
mobi epub
13.25 zł ebuczek.pl
mobi epub
17.50 zł swiatksiazki.pl
mobi epub
19.00 zł woblink.pl
mobi
12.30 zł zinamon.pl
epub
12.30 zł zinamon.pl
pdf
12.30 zł zinamon.pl

E-booki podobne do "Narracje zombiecentryczne"