ISBN:9788324229826

Project Eagle

Autor: John S. Micgiel

Wydawnictwo: Universitas

Oszczędzasz: 35%

W sierpniu 1942 roku przedstawiciele nowo powołanego do życia przez prezydenta Stanów Zjednoczonych Franklina Delano Roosevelta Biura Służb Strategicznych (Office of Strategic Services – OSS) nawiązali kontakt z polskimi władzami w Londynie, w wyniku czego powstała Sekcja Polska przy OSS. Dwa lata później, w połowie 1944 roku, członkowie Sekcji Polskiej zaproponowali centrali OSS w Waszyngtonie ściślejszą współpracę, która miała polegać na oddelegowaniu przez Ministerstwo Spraw Wojskowych RP do Sekcji Polskiej OSS kilkudziesięciu niemieckojęzycznych żołnierzy armii polskiej. Głównym celem tej współpracy miała być szpiegowska penetracja zachodnich terenów Trzeciej Rzeszy w celu zbierania informacji strategicznych. Akcja ta otrzymała kryptonim „Project Eagle” i ostatecznie składała się z szesnastu dwuosobowych grup dywersyjnych. To właśnie historia polskich żołnierzy, członków tych grup, oraz ich raporty – spisywane „na gorąco”, w trakcie rozmów z agentami w kilka dni po przejęciu ich przez wojska amerykańskie – są tematem tej książki.

Praca ta w dużej mierze oparta jest na odtajnionych niedawno materiałach archiwalnych OSS, które są przechowywane w Narodowym Archiwum Stanów Zjednoczonych (National Archives and Records Administration).

John S. Micgiel urodził się w Stanach Zjednoczonych. Jest historykiem specjalizującym się w najnowszej historii Europy Środkowo-Wschodniej. Ukończył studia historyczne na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku, gdzie uzyskał stopień doktora. Przez wiele lat był wykładowcą historii i stosunków międzynarodowych na Wydziale Spraw Międzynarodowych Uniwersytetu Columbia, gdzie m.in. pełnił funkcję dyrektora Instytutu Europy Środkowo-Wschodniej. Od lat dziewięćdziesiątych związany ze Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego jako wykładowca i współpracownik. Za wybitne zasługi w rozwijaniu polsko-amerykańskiej współpracy naukowej dr Micgiel został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi RP.

Spis treści:

Słowo wstępne Rozdział I. Amerykański wywiad wojskowy w czasie II wojny światowej Rozdział II. Agenci uczestniczący w „Project Eagle” Rozdział III. Raporty z misji Rozdział IV. Ocena „Project Eagle” Rozdział V. Refleksje końcowe Aneks Wykaz skrótów Bibliografia Indeks nazwisk Summary

Najlepsza cena: eBookpoint
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.12 zł

Znaleziono 13 ofert ebooków od 11.70 zł

Formaty Cena Księgarnia
mobi epub pdf
od 10.53 zł
(dla stałych klientów)
11.70 zł ebookpoint.pl
mobi epub pdf
od 6.92 zł
(dostęp online)
11.70 zł ibuk.pl
mobi epub pdf
12.58 zł ebuczek.pl
mobi epub pdf
12.58 zł ebuczek.pl
mobi epub pdf
13.22 zł gandalf.com.pl
mobi epub pdf
15.36 zł virtualo.pl
mobi epub pdf
od 6.99 zł
(w abonamencie)
15.36 zł legimi.com
mobi epub pdf
  10.80 zł
w programie Nexto Premium
16.74 zł nexto.pl
mobi epub pdf
17.99 zł publio.pl
mobi epub pdf
18.00 zł swiatebookow.pl
mobi epub
15.30 zł woblink.pl
mobi epub
15.36 zł empik.pl
mobi epub
16.50 zł swiatksiazki.pl
mobi
11.70 zł zinamon.pl
epub
11.70 zł zinamon.pl
pdf
11.70 zł zinamon.pl

E-booki podobne do "Project Eagle"