Leksykon prawa morskiego zawiera 100 podstawowych pojęć charakterystycznych dla prawa morskiego i prawa morza. Spośród wielu terminów, które przez wymiar morski często łączą prawo międzynarodowe z prawem krajowym, autorzy wybrali zarówno te o znaczeniu podstawowym dla praktyki stosowania prawa morskiego, jak i te, które stanowią o jego rozwoju.

Leksykon jest przeznaczony dla studentów studiów prawniczych i administracyjnych oraz kierunków pokrewnych, a także wszystkich osób zainteresowanych prawem morskim i prawem morza. Leksykon stanowi pomoc dydaktyczną i lekturę uzupełniającą dla poszukujących wiedzy na temat współczesnych wyzwań stojących przed morską społecznością międzynarodową oraz zasad funkcjonowania porządku prawnego panującego na morzach i oceanach świata.

Leksykon prawa morskiego został przygotowany przez pracowników Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego z zaproszonymi do współpracy autorami z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Morskiego (EMSA) i Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej.

Autorami haseł są: dr hab. Wojciech Adamczak, prof. nadzw. w Katedrze Prawa Morskiego UG, dr Magdalena Adamowicz, adiunkt w Katedrze Prawa Morskiego UG, dr Cezary Łuczywek, kpt. ż.w., radca ministra w MTBiGM, dr Justyna Nawrot, adiunkt w Katedrze Prawa Morskiego UG, dr Małgorzata Nesterowicz z Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Morskiego, dr Zuzanna Pepłowska-Dąbrowska, adiunkt w Zakładzie Prawa Morskiego UMK, dr hab. Dorota Pyć adiunkt w Katedrze Prawa Międzynarodowego Publicznego UG, dr hab. Monika Iwona Tomaszewska, prof. nadzw. w Katedrze Prawa Pracy UG, dr Wojciech Rafał Wiewiórowski, adiunkt w Pracowni Informatyki Prawniczej UG, dr Iwona Zużewicz-Wiewiórowska, adiunkt w Katedrze Prawa Morskiego UG.