Kobiety są przywódczyniami krajów, architektkami, pracują naukowo, prowadzą ciężarówki i latają w kosmos. Jednak ich dzieła stanowią ledwie ułamek zbiorów najważniejszych muzeów. Tymczasem kobiety zajmują się sztuką co najmniej od antyku. Od początku było ich znacznie mniej niż artystów mężczyzn, deprecjonowano ich działalność, prawo kazało im podporządkować się ojcu czy mężowi. Ale tworzyły równolegle z mężczyznami. Przełom nastąpił pod koniec XIX wieku, gdy kobietom dano dostęp do edukacji artystycznej. Do dziś każda musi utorować sobie drogę w zdominowanym przez mężczyzn świecie. Ich upór i wytrwałość mogą być inspiracją dla innych.

Fragment ebooka „Tylko one. Polska sztuka bez mężczyzn”:
Niniejsza książka przybliża postacie kobiet, których twórczość była unikalna, a droga kobiecego doświadczenia – często skrajnej samotności, trudnego macierzyństwa – wpłynęła na wybory tych, które chciały wkroczyć na drogę artystyczną. Każda z nich, aby zaistnieć w świecie sztuki, musiała się wykazać determinacją. Każda w jakiś sposób przełamywała konwencję w danym nurcie sztuki, każda swoimi decyzjami rozsadzała ramy patriarchatu.

Nie wszystkie są znane, nie wszystkie pamiętane. Wiele z opisanych tu artystek było pomijanych w głównym nurcie sztuki, jak chociażby Estera Karp.
Oczywiście przywołać należy dokonania tych najbardziej cenionych, jednak najważniejsze jest wydobycie z cienia artystek nieznanych i zapomnianych. Począwszy od oświeceniowej malarki Anny Rajeckiej, która była pierwszą osobą z Polski biorącą udział w paryskim Salonie Sztuki, przez Zofię Piramowicz odkrywającą w okresie międzywojennym orientalizm jako jedna z pierwszych, polskie surrealistki – Marię Anto, Ernę Rosenstein, przełomową twórczość abstrakcyjną Marii Łunkiewicz-Rogoyskiej (Mewy), po szyte formy rzeźbiarskie i akty performerskie Marii Pinińskiej-Bereś.
Wiemy, że były, tworzyły i mimo nierównych szans na rynku sztuki pozostawiły nie zawsze znany i doceniany wartościowy dorobek.
Czas je poznać. (ciąg dalszy w pełnej wersji e-książki)

O autorce ebooka „Tylko one. Polska sztuka bez mężczyzn”:
Sylwia Zientek – autorka książek biograficznych (• „Polki na Montparnassie”, • „Lunia i Modigliani”), powieści historycznych (cykl • „Hotel Varsovie”, • „Kolonia Marusia”) oraz tekstów poświęconych malarstwu i życiu artystów. Pasjonatka sztuki, poszukiwaczka śladów nieznanych artystek, wielbicielka Warszawy i Paryża, znawczyni kultury francuskiej. Kolekcjonuje razem z mężem obrazy polskich malarek i malarzy z kręgu école de Paris. Przez większość życia związana z Warszawą, obecnie mieszka z rodziną w Luksemburgu.

Jak przeczytać ebook „Tylko one. Polska sztuka bez mężczyzn”?
• w aplikacji mobilnej Publio na swoim smartfonie lub tablecie (iOS, Android),
• na czytniku ebooków typu Kindle, PocketBook, inkBook itp.,
• na komputerze – w darmowych programach Calibre, Adobe Digital Editions,
• w przeglądarce internetowej – np. Firefox z dodatkiem EPUBReader.
Po zakupie ebook pobierzesz w formacie epub i mobi.