Watykan to państwo, w którym pieniądze zbierane na pomoc najuboższym zasilały mafie, a nad sprawującymi władzę nikt nie miał i nie ma kontroli. Od wieków trwa w nim rywalizacja koterii walczących o wpływy, a szantaż jest podstawowym instrumentem zdobywania władzy.

W Watykanie trwa nieustanna wojna wszystkich ze wszystkimi, bo zawierane tu sojusze są nietrwałe i mają wymiar taktyczny. Wszystkich uczestników łączy jedno: to dbałość o wizerunek instytucji, w której każdy chce zdobyć władzę na wyłączność. A do tego kamieniem węgielnym watykańskiego państwa jest kłamstwo, które spoczywa w podziemiach Bazyliki św. Piotra.

O autorach reportażu „Kryminalna historia Watykanu” ebook:
Arkadiusz Stempin – historyk, politolog, watykanista, komentator polityczny, specjalista od najnowszej historii Niemiec. Profesor Wyższej Szkoły Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera, gdzie jest kierownikiem katedry im. Konrada Adenauera, i Uniwersytetu Alberta Ludwika we Freiburgu (Niemcy). Ukończył studia na Uniwersytecie Jagiellońskim i germanistykę na uniwersytecie we Freiburgu, gdzie uzyskał doktorat (2003) i habilitację (2008).

Artur Nowak ur. w 1974 r. – adwokat, publicysta i pisarz, m.in. autor rozmów z ofiarami kościelnej pedofilii • „Żeby nie było zgorszenia. Ofiary mają głos” (współautorka Małgorzata Szewczyk-Nowak) oraz rozmów z byłymi i obecnymi księżmi • „Duchowni o duchownych” a także dziećmi duchownych • „Dzieci które gorszą”. Napisał też • „Kroniki opętanej”, powieść, w której przedstawił motywowaną faktami historię nastolatki molestowanej przez egzorcystów, oraz zawierający wątki biograficzne thriller • „Zło” (z Mariuszem Zielke). Centralna postać dokumentu braci Sekielskich „Tylko nie mów nikomu”.

(Opis pochodzi od wydawcy).