Większość książek oraz szkół szybkiego czytania wciąż uczy, że główną przyczyną spowalniającą czytanie jest fonetyzacja, czyli wymawianie w myślach czytanych słów. Jednakże wszystkie przeprowadzone badania naukowe potwierdziły jednogłośnie, że próba wyeliminowania fonetyzacji skutkuje całkowitym brakiem zrozumienia czytanych treści. Prawie żadna ze szkół szybkiego czytania nie przyjmuje tej informacji do wiadomości, przez co kursanci kończą szkolenia zawiedzeni, pełni poczucia winy i biedniejsi o kilkaset złotych.

Przeglądając dostępne opracowania związane z czytaniem, zrozumieniem i pamięcią opracowałem nowatorski algorytm Organicznej Techniki Czytania. Dzięki jego zastosowaniu możliwym jest podwojenie lub nawet potrojenie prędkości czytania, poprzez wyeliminowanie tych fragmentów tekstu, których czytanie nie jest konieczne do zrozumienia całości. Zjawisko to nosi nazwę redundancji, można je wykorzystać przy czytaniu, zgodnie z tzw. regułą Pareto, opracowaną jeszcze w XIX wieku, mówiącą o tym, że 80% skutków jest wywołanych przez 20% przyczyn.

Dlatego jeśli wcześniej miałeś styczność z jakimś kursem szybkiego czytania to wiedz, że w mojej książce nie zalecam, aby czytać trzymając ołówek w ustach lub nucąc w myślach bezmyślne słowa - tego uczą szkoły czytania, które o czytaniu nie mają pojęcia.

Książka ma charakter kursu trwającego tydzień, podczas którego krok po kroku przedstawiam informacje dotyczące efektywnego czytania począwszy od tych najistotniejszych w poniedziałek i wtorek, poprzez te mniej ważne w środę i czwartek, a skończywszy na szczegółach w piątek oraz planie treningu efektywnego czytania w sobotę.