ISBN:9788327243072

Wola i nuda

Autor: Maciej Tomasz Karpiński

Wydawnictwo: Self Publishing

Nuda kojarzy się z przygnębieniem, osłabieniem, jałowością, ale też z irytacją. Czasem – gdy nadzieja na jej ustąpienie wygasa – popycha do czynów desperackich, byle tylko ją przerwać, zmieniając cokolwiek. Uchodzi za przypadłość wstydliwą; to tylko małe dzieci bez skrępowania przyznają, że się nudzą. Powszechność doświadczenia nudy wskazuje na to, że w strukturze rzeczywistości obecne są rozległe obszary ontycznego rozrzedzenia, nie na miarę naszych oczekiwań.

Odważywszy się porzucić wątpliwą ambicję uchodzenia przed innymi, a przede wszystkim przed sobą samym, za kogoś wolnego od nudy, zyskujemy jasność widzenia: nasza nuda, wychodząc z ukrycia, traci podatność na wyolbrzymienia, które skłonni jesteśmy przypisywać temu, co nieznane. Wtedy okazuje się, że nuda, choć uciążliwa, może być dobrodziejstwem – swoistym drogowskazem prowadzącym nas do Sensu (eschatycznego celu, finalnego dobra, spełnienia). Użyteczność nudy polega na tym, że demaskuje ona wszystko, co w perspektywie ostatecznej okazuje się być nieważne.

Aby zrozumieć, czym nuda jest, trzeba w pierwszym rzędzie zwrócić uwagę na związek inkluzji, jaki zachodzi między nudą a wolą: każda nuda jest wolą. Z tej racji prezentowany tekst ma układ dwudzielny. Pierwsze kilkanaście ustępów dotyczy woli w ogólności, stanowiąc osnowę dla ustępów końcowych, zawierających spostrzeżenia odnoszące się do nudy jako konkretyzacji woli.

Ufam, że prezentowana analiza okaże się dla Czytelnika przydatna w świadomym i twórczym traktowaniu nudy jako doświadczenia, które pomimo swojego negatywnego charakteru (dolegliwości) – a raczej właśnie dzięki niemu – otwiera nas na rzeczywistość gęstą, mogącą być naszym domem; bo dopiero w niej jesteśmy u siebie [ze Wstępu].

 

Najlepsza cena: Gandalf
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.12 zł

Znaleziono 2 ofert ebooków od 8.23 zł

Formaty Cena Księgarnia
pdf
8.23 zł gandalf.com.pl
pdf
8.54 zł virtualo.pl

Maciej Tomasz Karpiński - inne e-booki

E-booki podobne do "Wola i nuda"