W jaki sposób sztuka może służyć rozwojowi refleksji nad Objawieniem? Jakie znaczenie dla ducha ludzkiego mają wielkie dzieła malarskie, muzyczne czy literackie? Czy wiara – lub niewiara – artysty ma wpływ na jego twórczość? Na te i inne pytania odpowiada dr Agata Rainer słowami jednej z najwybitniejszych postaci chrześcijańskiego świata XX wieku – niemieckiego teologa i duszpasterza Romano Guardiniego (1885–1968).

Punktem wyjścia dla Teologii sztuki w myśli Romano Guardiniego jest przekonanie, że we współczesnym świecie ciągle potrzebna jest refleksja nad sztuką, ponieważ stanowi ona locus theologicus, pomagając wiernym w pogłębianiu ich relacji z Najwyższym. Autorka przedstawia czytelnikowi uporządkowaną myśl Guardiniego na temat teologii sztuki poprzedzoną wyjątkową biografią teologa, uwzględniającą momenty i wydarzenia, które ukształtowały jego szczególną wrażliwość na piękno i twórczość artystyczną. Praca została oparta na wszystkich dziełach Romano Guardiniego i w zdecydowanej większości na tekstach oryginalnych. To pierwsza publikacja na ten temat nie tylko na polskim rynku wydawniczym.

Agata Rainer – doktor nauk teologicznych (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie). Zakres zainteresowań teologicznych Autorki obejmuje przede wszystkim relacje sztuki i teologii (jej praca magisterska dotyczyła elementów duchowych w twórczości Marka Grechuty). Sztuką zajmuje się nie tylko jako teolog, jest też muzykiem i poetką.