Zaspokojenie zapotrzebowania na energię elektryczną i jej produkcja to współcześnie jedne z najważniejszych wyzwań stojących przed gospodarką każdego kraju, decydujących o jego bezpieczeństwie i rozwoju. Wytwarzanie energii elektrycznej jest skomplikowanym procesem technologicznym wymagającym nie tylko olbrzymich nakładów finansowych, ale przede wszystkim ogromnej wiedzy specjalistycznej, nieustannie uzupełnianej i pogłębianej o nowe metody i źródła pozyskiwania energii.

     W siódmym wydaniu podręcznika Elektrownie autorzy kompleksowo przedstawili zagadnienia związane z przemysłowym wytwarzaniem energii elektrycznej. Omówili:

  - obiegi i układy cieplne

  - podstawowe oraz pomocnicze urządzenia cieplno-mechaniczne i elektryczne elektrowni parowych

  - problematykę gospodarki paliwowej i wodnej

  - odnawialne źródła energii

  - budowę i funkcjonowanie elektrowni jądrowych i wodnych, a także elektrowni z turbinami gazowymi oraz silnikami spalinowymi tłokowymi.

     Nie pominęli również aspektów ekonomicznych, poświęcając jeden rozdział szacowaniu kosztów wytwarzania energii elektrycznej oraz ocenie efektywności inwestowania w energetyce.  Opisali także organizację elektroenergetyki polskiej oraz podali przykłady modernizacji krajowych elektrowni systemowych i zaawansowanych bloków energetycznych na parametry nadkrytyczne.

     Książka skierowana jest przede wszystkim do studentów wydziałów elektrycznych i energetycznych wyższych szkół technicznych. Może być również przydatna inżynierom zajmujących się projektowaniem, budową i eksploatacją elektrowni, gdyż jest nie tylko podręcznikiem akademickim, lecz także kompendium wiedzy praktycznej o wszelkiego rodzaju elektrowniach.