Postaci nietuzinkowych ludzi żyjących w okresie międzywojennym można ułożyć w talię kart, z których każda skrywa tajemnicę. Piki to najbardziej oklaskiwani aktorzy. Kiery – politycy i wojskowi, dla których Polska zawsze była najważniejsza. Kara – pisarze, wybitni, najpoczytniejsi, po wojnie często skazani na zapomnienie. Trefle – sportowcy, zdobywający dla Ojczyzny medale na najważniejszych światowych zawodach. I na koniec dwa jokery, postacie arcywyjątkowe, nie do zaszufladkowania, ale w tej talii niezbędne.

 

Jerzy Chociłowski układa z kart ich życiorysów pasjans tworzący porywającą opowieść o czasie, w którym Paderewski z Kiepurą byli gwiazdami światowego formatu, Grabski „ojciec złotówki” budował gospodarczą potęgę Polski, Konopacka z Kusocińskim zostawali mistrzami olimpijskimi. Czasie, w którym Warszawę Starzyńskiego nazywano Paryżem Północy, a budowana od zera przez Kwiatkowskiego Gdynia stała się największym nadbałtyckim portem.

Jerzy Chociłowski - absolwent wydziału prawa UW, dziennikarz, publicysta, tłumacz (m.in. "Wyznania chińskiej kurtyzany", "W świecie wiatru i wierzb", "Kwiaty śliwy w złotym wazonie"), autor książek reportażowych (m.in. "Okruchy Azji", "Bali - kwiat z ogrodu snów", "Wietnam bez 17 równoleżnika", "Szarada indyjska") a także "Limeryków swawolnych" oraz tomiku opowiadań „Zdrada w Czarciborze”. Ostatni redaktor naczelny nieistniejącego już miesięcznika "Kontynenty".