ISBN:9788364846588

Coś zupełnie innego. Piekło dorastania

Autor: Arnhild Lauveng

Wydawnictwo: Smak Słowa

Stron: 384

Opłacalność: 4.39 zł/100 stron

Oszczędzasz: 23%

Znana autorka literatury popularnonaukowej z zakresu psychologii i psychiatrii, w tym bestsellerowej autobiografii „Byłam po drugiej stronie lustra“, tym razem napisała książkę o młodych ludziach i ich różnorodnych problemach psychicznych, w dużej mierze związanych z trudnym okresem dojrzewania.

Psycholog i autorka Arnhild Lauveng, zainspirowana pracą z młodzieżą i dyskusjami prowadzonymi na forach internetowych, postanowiła stworzyć książkę zarówno dla nastolatków borykających się z problemami natury psychicznej, jak i dla ich przyjaciół i członków rodzin. Książka z powodzeniem może też służyć jako podręczny leksykon wiedzy dla psychologa i pedagoga szkolnego.

Autorka twierdzi, że kiedy sama pracowała z młodzieżą, taka książka była jej bardzo potrzebna, a kiedy była nastolatką, brakowało jej praktycznych informacji na temat sposobu zorganizowania służby zdrowia.  

 

Dorastanie staje się dla młodych ludzi coraz trudniejsze. Burzliwe zmiany związane z dojrzewaniem, nadmiar bodźców płynących z ogólnie dostępnych środków masowego przekazu i niezmierna samotność doskwierająca mimo aktywności towarzyskiej przeniesionej do sieci prowadzą często młodzież do ciężkich stanów depresyjnych, psychotycznych, samookaleczeń, zażywania narkotyków, a czasami do rozwiązań ostatecznych - samobójstw. Stąd potrzeba przyjrzenia się problemom nastolatków, które tak często bywają bagatelizowane przez dorosłych, oraz uzmysłowienia im i ich otoczeniu, że problemom tym można zaradzić i gdzie szukać pomocy.

Autorka chce, aby jej książka miała pozytywny wydźwięk, była źródłem nadziei, wglądu i pożytecznych  informacji.

Pierwsza część książki zawiera historie młodych osób. Każdy z przedstawionych bohaterów w chwili, gdy jego lub ją poznajemy, zmaga się z jakimiś kłopotami natury psychicznej. Jedni mają za sobą przeżycia, które przyczyniły się do wywołania choroby, inni po prostu cierpią nie wiedząc do końca dlaczego, ani co powinni z tym zrobić. Druga część zawiera prosto podane fakty nna temat zjawiska choroby psychicznej i prezentuje konkretne informacje na temat możliwości znalezienia pomocy.

 

Opinia Norweskiego Związku Psychologów:

Dla młodych ludzi, czytających opowiadania o Monie, Amirze i wszystkich pozostałych bohaterach, przesłanie jest jasne: Nie jesteś sam. A poza tym: Dostajesz do ręki pewne przemyślenia, a wręcz zasób słów, z których możesz skorzystać, gdybyś chciał porozmawiać z kimś o nękających cię problemach.

We wstępie do książki autorka pisze:

Znaczna większość problemów, które przeżywasz jako młody człowiek, mija sama. Smutek zawiedzionej miłości. Długie szkolne dni i ciężkie klasówki. Kłótnie z rodzicami. Konflikty z przyjaciółmi, ludzie, którzy cię zawodzą, kłamią i nie można im ufać. Sprawy, w których chciałeś wziąć udział albo które miały się udać, ale wyszło inaczej. W czasie, kiedy to wszystko się dzieje, możesz niekiedy odczuwać dotkliwe cierpienie, ale po kilku godzinach, dniach lub tygodniach wszystko przemija. W międzyczasie, niestety, wyłaniają się nowe problemy. Na szczęście pomiędzy tym wszystkim zdarzają się też miłe rzeczy! Na tym właśnie polega bycie żywym człowiekiem. Że zdarzają się nam bardzo trudne sprawy. A czasem wspaniałe.

Czasami jednak trudności przeważają. Niektóre rzeczy, które nas dotykają, są tak bolesne i niebezpieczne, że nie przejdą same z siebie. Zdarza się również, że nasze cierpienie tak bardzo rozciąga się w czasie, chociaż sami nie wiemy dlaczego, że nie dajemy już rady wykonywać naszych zwykłych czynności, na przykład chodzić do szkoły albo spotykać się z przyjaciółmi. Cierpienie nie przechodzi wówczas samo - pomimo, że rozmawiasz z rodzicami, przyjaciółmi czy innymi osobami, do których masz zaufanie ­a czasem nawet nie daje się z nikim rozmawiać o tym, co nas bolii to też stanowi część problemu. Wtedy potrzebna jest nam dodatkowa pomoc.”

 

Najlepsza cena: Sensus
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.12 zł

Znaleziono 14 ofert ebooków od 16.86 zł

Formaty Cena Księgarnia
mobi epub
16.86 zł sensus.pl
mobi epub
16.86 zł septem.pl
mobi epub
od 15.17 zł
(dla stałych klientów)
16.86 zł ebookpoint.pl
mobi epub
17.52 zł inverso.pl
mobi epub
18.03 zł gandalf.com.pl
mobi epub
18.62 zł ibuk.pl
mobi epub
20.00 zł swiatksiazki.pl
mobi epub
  13.14 zł
w programie Nexto Premium
20.37 zł nexto.pl
mobi epub
21.90 zł publio.pl
mobi epub
21.90 zł legimi.com
mobi epub
21.90 zł empik.pl
mobi epub
21.90 zł woblink.pl
mobi epub
21.90 zł litres.pl
mobi epub
21.90 zł virtualo.pl

Arnhild Lauveng - inne e-booki

E-booki podobne do "Coś zupełnie innego"