Werner von Siemens zapisał się w historii jako wynalazca m.in. prądnicy, telegrafów automatycznych, maszyny dynamoelektrycznej, trolejbusu czy elektrycznej windy i lokomotywy. W ciągu zaledwie kilku lat zdołał zbudować najdłuższą w Europie linię telegraficzną. Jego umiłowanie do nauk ścisłych i nieodparta chęć tworzenia, mimo wielu trudów, pozwoliła mu rozwinąć przedsiębiorstwo, które z sukcesami funkcjonuje po dziś dzień.

Jak wyglądało życie jednego z najwybitniejszych innowatorów XIX wieku? Dlaczego mimo chęci zdobywania wiedzy Siemens wstąpił do armii pruskiej? Co było powodem, dla którego liczne eksperymenty Werner prowadził w więzieniu? Jakie wynalazki, choć oficjalnie przypisane innym pionierom, w rzeczywistości są autorstwa tego niemieckiego inżyniera?

Pierwsza część autobiografii wybitnego konstruktora przybliża pierwsze 40 lat jego życia. Publikacja obejmuje wspomnienia życia rodzinnego, okresu edukacji i lat spędzonych w służbie pruskiej armii. Przedstawia również czasy rozwoju przedsiębiorstwa Siemens et Halske i realizacji jego projektów. Książkę cechuje ujmująca skromność autora. Stanowi niezwykle ciekawe źródło wiedzy na temat powstawania rzeczy, z którymi za sprawą Wernera von Siemensa obcujemy do dzisiaj.