Nasze prawdziwe Ja pokazuje, kim w istocie jesteśmy. My natomiast widzimy jedynie to, co z nami zrobiono!

 Każda chwila, każdy dzień życia, otwiera wszelkie możliwości niespodziewanych zdarzeń, tworzenia sobie rzeczywistości. Tylko, czym ona jest dla większości z nas? Myślę, że niekoniecznie tym, co najlepsze, ani najbardziej logiczne, ale tym, co odpowiada zbiorowemu żądaniu. Naczynie z wodą jest w połowie puste lub pełne, w zależności, co kto widzi. A widzi tak, jak nauczono go patrzeć.

 Wiem z doświadczenia, że w większości ludzie nie lubią sposobu, w jaki żyją. Rozumiem. Ale dlaczego tak żyją? Jaką rzeczywistość budują dla siebie? Taką, w której tworzą mechanizmy obronne wobec innych ludzi, nowych doświadczeń i ograniczają swój wewnętrzny rozwój? Rzeczywistość źródła czy stawu?

Myślę, że każdy z nas musi zadać sobie ważne pytanie:

Czy nie lepiej przeżyć swoje życie tak, jak się mnie podoba, a nie tak, jak się podoba innym?

Sądzę, że odpowiedź w każdym wypadku jest twierdząca.

Warto rozprawić się ze swoim strachem. Bojąc się zmian, bardzo wiele tracisz. Możesz mieć wrażenie, że stoisz w miejscu, a wiele ciekawych rzeczy i przygód pozostaje poza twoim zasięgiem. Jeśli nie odnajdziesz w sobie odwagi, by spróbować urealnić i odczarować lęki, stracisz szansę na rozwój.

Książka „Podróż do siebie” jest efektem moich przemyśleń, wniosków oraz próśb słuchaczy i uczestników szkoleń. Jej forma jest nieco przewrotna, bo razem z czytelnikiem tworzymy bajkę, która jest nową rzeczywistością. A w bajkach wszystko jest możliwe – odnalezienie w sobie umiejętności patrzenia, słuchania, samoświadomości, zmiany wspomnień, kreowania nowych zdarzeń, redukcji stresu i lęków, bezpiecznego wyzwalania emocji, itp. W skrócie – odnajdywania w sobie wielu talentów i przeogromnych możliwości świadomego kreowania własnego życia, czyli indywidualnej bajki – rzeczywistości.

W części I dowiesz się o tym jak patrzeć, by widzieć, słuchać, by słyszeć, jak korzystać z wyobraźni, wizualizacji, która potrafi zmienić rzeczywistość, jak panować nad emocjami oraz bezpiecznie je uwalniać. Natomiast w części II – poznasz konkretne zestawy technik i działań zmieniających pozytywnie osobowość. One mówią jak pokonać stres, jak rozwijać osobowość i co ważnego daje ruch naszemu ciału („gimnastyka mózgu”, czyli kinezjologia edukacyjna).

Obiecuję, że niespiesznie, krok po kroku zrealizujemy je wspólnie na kursie trwającym w książce przez 7 dni.

I co najważniejsze – skutecznie!

 

Wprowadzenie 13

I. Różnica między patrzeniem, a obserwowaniem 17

II. Różnica między słyszeniem, a słuchaniem 23

III. Świadomość siebie 31

IV. Wobraźnia 44

V. Wizualizacja 53

VI. Emocje i uczucia 67

VII. Ruch 79

Kurs „Podróż do siebie” 93

Dzień 1 Programowanie 98

Dzień 2 Gimnastyka mózgu 110

Dzień 3 Profile osobowości 121

Dzień 4 Kompleksy 132

Dzień 5 Autoprezentacja 145

Dzień 6 Formuowanie celów 157

Dzień 7 Ewaluacja 169

Posłowie 185

Zestaw ćwiczeń z kursu 189