Robert Krasowski ma dla nas trzeci tom historii polskiej polityki. Obejmuje on niezwykle burzliwy okres 2005-2010 – rządy Jarosława i Lecha Kaczyńskich oraz początek rządów Donalda Tuska.

Obraz bohaterów epoki, nakreślony przez Krasowskiego, zaskoczy wielu czytelników. W jego opowieści Jarosław nie jest ideowcem, lecz egoistą skupionym wyłącznie na własnej pozycji. Lech jest ofiarą nie tyle „przemysłu pogardy”, lecz własnych słabości. Chyba najbardziej intrygujący jest obraz Tuska. Autor nie widzi w nim przeciwnika Kaczyńskiego, lecz kontynuatora, który podąża śladami swego poprzednika. Podtrzymuje jego diagnozy, jego cele i jego wrażliwość, w szczególności pogardę dla elit.
 
Przemożny strach przed Kaczyńskim narastał w Tusku od wyborów w 2005 roku. I stał się jego obsesją. W gronie swoich współpracowników nie mówił o nim inaczej jak „potwór”. Gdy coś nie szło po jego myśli, krzyczał do swoich ludzi: „Przyjdzie potwór i skończymy w więzieniu!” - cytat otwierający książkę.
 
Czasem Kaczyńskiego Robert Krasowski zamyka trzytomową historię dwóch pierwszych dekad III RP. Cykl otworzyło Po południu opowiadające historię rozpadu obozu solidarnościowego w latach 1989‒1995. Kontynuacją był Czas gniewu poświęcony rządom Sojuszu w latach 1995‒2005.

Równolegle Krasowski przeprowadził trzy wywiady rzeki, w których historię III RP opowiedzieli reprezentanci trzech głównych obozów politycznych epoki – Leszek Miller, Jan Rokita i Ludwik Dorn. Książki ukazały się pod tytułami: Anatomia siłyAnatomia przypadku i Anatomia słabości.