Uwikłanie

Autor: Zygmunt Miłoszewski

Seria wydawnicza: Teodor Szacki, część 1.

Wydawnictwo: WAB

Polski Instytut Sztuki Filmowej wspiera finansowo film Jacka Bromskiego, „Uwikłanie", który powstanie na podstawie książki Zygmunta Miłoszewskiego pod tym samym tytułem. Premiera filmu: 3 czerwca 2011.

Teodora Szackiego, warszawskiego prokuratora, łatwo rozpoznać na miejscu zbrodni. Wysoki, szczupły, w zbyt dobrym jak na urzędnika garniturze, o młodej twarzy, z którą kontrastują zupełnie siwe włosy. Stoi trochę z boku, wściekły, że znów kogoś zamordowano po siedemnastej, dokonując zamachu na jego poukładane życie rodzinne lub – zależnie od dnia– przeszkadzając mu w nieudolnym flircie, który może to poukładane życie doszczętnie zburzyć.

W chłodną niedzielę 5 czerwca 2005 roku Szacki rozpoczyna nowe śledztwo. W klasztorze,w centrum miasta, zamordowano jednego z uczestników niekonwencjonalnej terapii grupowej, w czasie której pacjenci wcielali się w role swoich bliskich. Przypadkowe zabójstwo podczas włamania? Taka jest oficjalna wersja, gdyż Szackiemu trudno uwierzyć w hipotezę, że sprawcą zbrodni jest któryś z uczestników terapii. A jeśli tak, to dlaczego? Czy motywu należy szukać w nich samych, czy w osobach, które odgrywali podczas terapii? Każde przesłuchanie dostarcza informacji jeszcze bardziej wikłających sprawę. Prokurator ma nadzieję, że dokładne zbadanie przeszłości denata – osoby pozornie nieciekawej i bezbarwnej – pozwoli wykryć przyczynę zabójstwa i znaleźć sprawcę. Są jednak tajemnice, których nie odkrywa się bezkarnie – rodzinne tajemnice strzeżone przez siły potężniejsze niż rodzina.

Jest to fascynujący polski kryminał, w którym tajemnice sięgają czasów PRL-u mimo upływu 20 lat od upadku żelaznej kurtyny. Dochodzenie jest błyskotliwie prowadzone, a kłopoty z nim związane Szacki odczuwa tak samo mocno jak wybuch radości życia po spotkaniu energicznej dziennikarki. Równocześnie kluczowym elementem fabuły jest Warszawa, nowoczesne miasto naznaczone bliznami komunizmu.

Miłoszewski miesza nastrój szaleństwa i duszną atmosferę, która gęstnieje wokół samotnego sprawiedliwego, bohatera niczym z najlepszych amerykańskich kryminałów. Przeszłość w Uwikłaniu kładzie się cieniem na teraźniejszości i pozostawia czytelnika z niepokojącym uczuciem strachu.

Książka Zygmunta Miłoszewskiego to wspaniała polska powieść detektywistyczna, opublikowana przez Bitter Lemon Press, wydawnictwo specjalizujące się w zagranicznych kryminałach noir. Uwikłanie jest z pewnością jedyne w swoim rodzaju, a rozgrywa się w świecie, gdzie krąży widmo komunistycznej przeszłości.

Czytelnicy będą chcieli dowiedzieć się więcej o skomplikowanym i sympatycznym Szackim.

Publishers weekly

Wyślemy Ci maila, gdy książka pojawi sie w sprzedaży

Formaty Cena Księgarnia
mobi epub pdf
  19,19 zł
w programie Nexto Premium
30,39 zł nexto.pl
mobi epub pdf
30,39 zł swiatebookow.pl
mobi epub
20,80 zł virtualo.pl
mobi epub
21,75 zł ibuk.pl
mobi epub
28,79 zł ravelo.pl
mobi epub
29,00 zł swiatksiazki.pl
mobi epub
31,99 zł publio.pl
mobi epub
od 6,99 zł
(w abonamencie)
31,99 zł legimi.com
mobi epub
od 28,79 zł
(dla stałych klientów)
31,99 zł ebookpoint.pl
mobi
28,80 zł zinamon.pl
epub
28,80 zł zinamon.pl

Zygmunt Miłoszewski - inne e-booki

Teodor Szacki - inne książki z cyklu:

E-booki podobne do "Uwikłanie"