Siedemnastolatka bez znajomości, pieniędzy i oparcia w rodzinie, o urodzie odbiegającej od obowiązujących kanonów, w ciągu pięciu lat osiąga status gwiazdy. Na Broadwayu gra z wielkim powodzeniem główną rolę w słynnym musicalu, występuje z recitalami w znanych klubach nocnych, śpiewa na zaproszenie prezydenta USA, jest gościem licznych popularnych programów telewizyjnych, a jej dwa płytowe albumy trafiają do pierwszej dziesiątki na listach przebojów. Tę oszałamiającą karierę zawdzięcza talentowi, dążeniu do doskonałości, wierze w siebie oraz życzliwym, mądrym ludziom, znającym uwarunkowania show-biznesu.

William J. Mann, uznany hollywoodzki biograf, w książce Barba Streisand. Cudowna dziewczyna opowiada o narodzinach niezwykłej przemiany niewyróżniającej się nastolatki z Brooklynu w słynną i podziwianą Barbrę Streisand. Mann oddaje sprawiedliwość swojej bohaterce – kreśli portret witalnej, ambitnej, upartej dziewczyny o pięknym głosie, odpornej na przeciwności losu. Odtwarza także jedyny w swoim rodzaju świat rozrywki lat sześćdziesiątych, ukazując panujące w nim stosunki i ujawniając mechanizmy promocji oraz reklamy, służące budowaniu wizerunku artysty lub jego dzieła. Zabiera nas do miejsc wczesnych występów Barbry – klubów nocnych i telewizji. Wyłaniająca się z kart biografii Barbra Streisand to młoda kobieta „świeża, nieustraszona, wolna od tremy”, która również „dowiedziała się, jak radzić sobie w życiu prywatnym – jak kochać, być kochaną i przegrywać w miłości”.

„Zanim została Barbrą, była Barbarą, zwyczajną nastolatką z Brooklynu, obdarzoną niezłomną wiarą w to, że zostanie wybitną aktorką. Nie przyszło jej jednak do głowy, że sławę osiągnie dzięki głosowi i śpiewaniu.”

Booklist