Urzekająca opowieść o miłości dziewczyny będącej eksponatem w Muzeum Osobliwości, oraz młodego fotografa realizującego swą pasję na przekór przeciwnościom losu.

Powieść osadzona w pierwszej dekada XX wieku, w Coney Island, mieście jak ze snu szaleńca z niecichnącym nigdy lunaparkiem, który gromadzi rzesze szukających rozrywki mieszkańców budowanego właśnie Nowego Jorku. Lunapark jest miejscem grzechu i folgowania przyjemnościom, ale jest także domem małej Coralie, dorastającej w Muzeum Osobliwości jako córka właściciela Muzeum, surowego profesora Sardie, który zgromadził kolekcję najbardziej nieprawdopodobnych okazów natury: bliźnięta syjamskie, mężczyzna o szpiczastej głowie czy kobieta z tak długimi włosami, że może po nich stąpać. Coralie, wyśmienita pływaczka, w wieku dziesięciu lat dowiaduje się, że ojciec od początku miał wobec niej plan, do którego przygotowywał ją przez całe życie. Carolie ma odegrać rolę jednego z ojcowskich eksponatów. Rozpoczyna się jej spektakularna kariera, będąca zarazem niewolą.

Eddie Cohen, młody Żyd, przybył do Ameryki jako dziecko, uciekając przed prześladowaniami religijnymi. Wraz z ojcem pracuje jako szwacz żyjąc w zamkniętej społeczności żydowskich imigrantów. Któregoś dnia jednak wewnętrzna niezgoda na los, który wiedzie doprowadza go do desperackiego kroku, który poprowadzi go przez nowojorski półświatek drobnych oszustów i złodziei, aż do odkrycia swojej nowej pasji – fotografii.

W przededniu katastrofalnego w skutkach pożaru w Triangle Shirtwaist Factory drogi 18-letniej syreny i młodego fotografa krzyżują się w najbardziej niespotykany sposób, bo w świecie pełnym niezwykłości, coś tak powszedniego jak miłość jest największą zagadką i czymś czego najmniej się spodziewasz.

 

Alice Hoffman to jedna z najbardziej uwielbianych pisarek Ameryki, która podbiła serca czytelników na całym świecie. Jej książki przetłumaczono na ponad dwadzieścia języków. Trzy z nich (Totalna magia, Król rzeki oraz Akwamaryna) zostały sfilmowane, a na podstawie powieści Gołębiarki powstał serial telewizyjny.

 

Jak zwykle Alice Hoffman zadziwia swoją zdolnością do operowania słowem z taką wirtuozerią, z jaką inni artyści operują pastelami, malując świat jak ze snu. O wielu powieściach mówi się, że zapierają dech w piersiach – ta naprawdę ma taką moc… Nieprawdopodobnie piękna historia.

Jodi Picoult

Wielki wkład do literatury XXI wieku

Toni Morrison

Pisarka Alice Hoffman w nowej zachwycającej powieści znów korzysta z charakterystycznego dla siebie przepisu na wynajdywanie magii w zwyczajnej rzeczywistości… Jest mistrzynią w opisywaniu ludzi, którzy nie pasują: outsiderów, samotników, żałobników… Jeśli szukacie urokliwej powieści o miłości z wielką historią w tle, ta książka jest dla was.

USA Today