Zbiór kazań św. Maksyma, które świadczą o jego głębokiej trosce o życie duchowe i materialne swoich parafian, bez względu na ich status społeczny i wykształcenie.

„Nikt nie myśli o potrzebach drugiego (..) W istocie wielu chrześcijan nie tylko nie rozdaje dóbr własnych, ale nawet kradną cudze. Nie tylko, mówię, gromadząc własne pieniądze, nie składają ich u stóp apostołów, lecz nawet przeganiają sprzed kapłanów swoich braci, którzy szukają pomocy” – fragment kazania

Święty Maksym z Turynu żył w czasach politycznej i ekonomicznej niestabilności, dlatego w swoich kazaniach piętnował przede wszystkim powszechne w tym czasie formy złodziejstwa i dorabiania się na cudzym nieszczęściu. Nieustannie przypominał wiernym, że życie chrześcijańskie wymaga również wypełniania swoich obywatelskich obowiązków. Barwny język, odwołania do codzienności oraz nieszablonowe interpretacje Pisma Świętego pozwalają czytelnikowi odkryć w osobie autora nie tylko wykształconego teologa, lecz także człowieka z krwi i kości, rozmodlonego proboszcza szczerze zatroskanego o swoich parafian.
Na niniejszy tom składają się kazania związane tematycznie z okresem Bożego Narodzenia i Wielkanocy, uzupełnione o mowy wygłoszone we wspomnienia świętych i inne święta liturgiczne. Każde z nich zostało poprzedzone krótkim wprowadzeniem charakteryzującym dany okres liturgiczny oraz komentarzem do nauczania św. Maksyma.
Słowa Świętego pozostają do dziś aktualne i mogą stać się doskonałą inspiracją dla tych, którzy poszukują pogłębionego przeżywania tajemnicy Wcielenia i Odkupienia.