Baskijski diabeł

Autor: Zygmunt Haupt

Wydawnictwo: Czarne

Stron: 752

Opłacalność: 5.74 zł/100 stron

Oszczędzasz: 21%

Zbiór opowiadań i reportaży Zygmunta Haupta – doskonałego prozaika i publicysty. To największy wydany dotąd zbiór jego twórczości. Opowieści mają oryginalną, właściwą autorowi, formę naśladującą cechy języka mówionego. Inspirowane są biografia autora, a zatem ich akcja toczy się głównie na rodzinnym Podolu i Wołyniu, ale też we Francji i Stanach Zjednoczonych.

Zygmunt Haupt to jeden z „wielkich nieodkrytych” polskich pisarzy XX wieku.

Styl Haupta jest natychmiast rozpoznawalny: rządzi nim wędrówka skojarzeń, kontrapunkt nastrojów i perspektyw widzenia świata. Pisarz opowiada o własnym dzieciństwie widzianym z perspektywy dorosłości – i zdarzeniach wieku dojrzałego, w których umie zachować bezpośredniość i świeżość postrzegania dziecka; kreśli portrety przyjaciół i członków rodziny, ale też ludzi spotkanych przypadkowo. Opowiada o zwyczajach małych społeczności wołyńskich: polskich i ukraińskich chłopów, Żydów, małomiasteczkowej inteligencji, właścicieli ziemskich i żołnierzy, przywołuje widziane malarskim okiem obrazy natury i kreślone w świetnym, perspektywicznym skrócie scenki rodzajowe, ale przede wszystkim zatrzymuje wzrok na postaciach, które go intrygują i poruszają – na ludziach zakochanych, walczących, ludziach u początku i u kresu życia. Wbrew zatem pozornej nieistotności tego, co w tych opowieściach pokazane, Haupta – erudytę i filozofa – interesują tematy najpoważniejsze, zaduma nad egzystencją człowieka: próbuje narysować kształt ludzkiego życia, splot różnych losów, wpatruje się w ich niejasną symbolikę, poszukując sensu.

- prof. Jerzy Jarzębski

Splot myśli i rzeczy w prozie Zygmunta Haupta tworzy tkaninę tak gęstą, że władze rozumu stają się bezsilne i w dodatku najzupełniej zbędne. […] Pyszna pogańskość tego pisarstwa polega na tym, że przepadają w nim rozróżnienia. Wyobrażone i wyrażone splata się w materii języka, który, śmiem twierdzić, nie ma sobie równego w polskiej literaturze XX wieku.

- Andrzej Stasiuk, fragment przedmowy

Najlepsza cena: eBookpoint
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.30 zł

Znaleziono 14 ofert ebooków od 43,16

DRM? Formaty Cena Księgarnia
bez DRM mobi epub
od 38,84 zł
(dla stałych klientów)
43,16 zł ebookpoint.pl
bez DRM mobi epub
45,57 zł ktoczyta.pl
bez DRM mobi epub
46,67 zł ibuk.pl
bez DRM mobi epub
48,41 zł gandalf.com.pl
bez DRM mobi epub
49,41 zł ravelo.pl
bez DRM mobi epub
49,50 zł swiatksiazki.pl
bez DRM mobi epub
51,06 zł swiatebookow.pl
bez DRM mobi epub
  32,94 zł
w programie Nexto Premium
52,15 zł nexto.pl
bez DRM mobi epub
54,89 zł legimi.com
bez DRM mobi epub
54,89 zł publio.pl
bez DRM mobi epub
44,90 zł
(z kodem prom.)
54,90 zł woblink.pl
bez DRM mobi epub
54,90 zł empik.pl
bez DRM mobi epub
54,90 zł virtualo.pl
bez DRM mobi
52,20 zł zinamon.pl
bez DRM epub
52,20 zł zinamon.pl

E-booki podobne do "Baskijski diabeł"