Baskijski diabeł

Autor: Zygmunt Haupt

Wydawnictwo: Czarne

Stron: 752

Opłacalność: 5.62 zł/100 stron

Oszczędzasz: 23%

Zbiór opowiadań i reportaży Zygmunta Haupta – doskonałego prozaika i publicysty. To największy wydany dotąd zbiór jego twórczości. Opowieści mają oryginalną, właściwą autorowi, formę naśladującą cechy języka mówionego. Inspirowane są biografia autora, a zatem ich akcja toczy się głównie na rodzinnym Podolu i Wołyniu, ale też we Francji i Stanach Zjednoczonych.

Zygmunt Haupt to jeden z „wielkich nieodkrytych” polskich pisarzy XX wieku.

Styl Haupta jest natychmiast rozpoznawalny: rządzi nim wędrówka skojarzeń, kontrapunkt nastrojów i perspektyw widzenia świata. Pisarz opowiada o własnym dzieciństwie widzianym z perspektywy dorosłości – i zdarzeniach wieku dojrzałego, w których umie zachować bezpośredniość i świeżość postrzegania dziecka; kreśli portrety przyjaciół i członków rodziny, ale też ludzi spotkanych przypadkowo. Opowiada o zwyczajach małych społeczności wołyńskich: polskich i ukraińskich chłopów, Żydów, małomiasteczkowej inteligencji, właścicieli ziemskich i żołnierzy, przywołuje widziane malarskim okiem obrazy natury i kreślone w świetnym, perspektywicznym skrócie scenki rodzajowe, ale przede wszystkim zatrzymuje wzrok na postaciach, które go intrygują i poruszają – na ludziach zakochanych, walczących, ludziach u początku i u kresu życia. Wbrew zatem pozornej nieistotności tego, co w tych opowieściach pokazane, Haupta – erudytę i filozofa – interesują tematy najpoważniejsze, zaduma nad egzystencją człowieka: próbuje narysować kształt ludzkiego życia, splot różnych losów, wpatruje się w ich niejasną symbolikę, poszukując sensu.

- prof. Jerzy Jarzębski

Splot myśli i rzeczy w prozie Zygmunta Haupta tworzy tkaninę tak gęstą, że władze rozumu stają się bezsilne i w dodatku najzupełniej zbędne. […] Pyszna pogańskość tego pisarstwa polega na tym, że przepadają w nim rozróżnienia. Wyobrażone i wyrażone splata się w materii języka, który, śmiem twierdzić, nie ma sobie równego w polskiej literaturze XX wieku.

- Andrzej Stasiuk, fragment przedmowy

Najlepsza cena: eBookpoint
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.30 zł

Znaleziono 12 ofert ebooków od 42,27

Formaty Cena Księgarnia
mobi epub
od 38,04 zł
(dla stałych klientów)
42,27 zł ebookpoint.pl
mobi epub
45,89 zł empik.pl
mobi epub
46,00 zł gandalf.com.pl
mobi epub
46,67 zł ibuk.pl
mobi epub
49,41 zł ravelo.pl
mobi epub
51,06 zł swiatebookow.pl
mobi epub
  32,94 zł
w programie Nexto Premium
52,15 zł nexto.pl
mobi epub
54,89 zł legimi.com
mobi epub
54,89 zł publio.pl
mobi epub
44,90 zł
(z kodem prom.)
54,90 zł woblink.pl
mobi epub
54,90 zł virtualo.pl
mobi
52,20 zł zinamon.pl
epub
52,20 zł zinamon.pl

Zygmunt Haupt - inne e-booki

E-booki podobne do "Baskijski diabeł"