ISBN:9788380493094

Złoty chłopak, szmaragdowa dziewczyna

Autor: Yiyun Li

Wydawnictwo: Czarne

Stron: 256

Opłacalność: 8.41 zł/100 stron

Oszczędzasz: 28%

Złoty chłopak, szmaragdowa dziewczyna to kolejny tom opowiadań autorstwa Yiyun Li. Książka przeszła do finału Międzynarodowej Nagrody im. Franka O’Connora dla najlepszego tomu opowiadań. Prestiżowy magazyn „The New Yorker” umieścił autorkę na liście „20 under 40”, czyli dwudziestu młodych pisarzy, którzy w opinii redaktorów są lub będą głosami swojego pokolenia.

Yiyun Li w niezrównany sposób odkrywa zakątki ludzkiej duszy. Bohaterowie jej opowiadań zmagają się z przeznaczeniem, z niedopasowaniem, niechęcią do ulegania opresyjnemu chińskiemu społeczeństwu. To historie cichych, niemal niedostrzegalnych tragedii ludzi, którzy wydają się tylko statystami w teatrze losu.

Wszyscy troje byli samotni, smutni i bez szans na to, że choć trochę nawzajem się pocieszą, mogli jednak z wielkim staraniem stworzyć świat, w którym znalazłoby się miejsce na ich samotność.

Proza Yiyun Li przywodzi na myśl twórczość Czechowa i Nabokowa. Zostaje w niej miejsce na ciszę, która buzuje od niewypowiedzianych emocji. A szczerość i melancholia bohaterów jest przesiąknięta bliskim fatalizmowi stoicyzmem.

 

"Być może medyczne wykształcenie autorki pozwala jej tak trafnie diagnozować dolegliwości duszy. W "Złotym chłopaku, szmaragdowej dziewczynie" Yiyun Li jeszcze dogłębniej analizuje emocjonalną delikatność swoich bohaterów." Donna Seaman, „Booklist”

"Zbiór opowiadań Yiyun Li to przejmująco przejrzysta wizja ludzkiego losu." „Publishers Weekly”

"Yiyun Li to prawdziwy literacki cud. […] Największy podziw budzi elegancja jej twórczości. Jej styl – liryczny, pełen szczegółów i emocji – daje czytelnikowi przyjemność i poczucie spełnienia." National Public Radio, "Books We Like"

"Styl Yiyun Li przywodzi na myśl Nabokova i Czechowa. […] "Złoty chłopak, szmaragdowa dziewczyna" to przykład niezwykłego kunsztu literackiego." Francine Prose, „The New York Times Book Review”

"Zbiór opowiadań Yiyun Li jest wyrafinowany językowo, wnikliwy i szczery, a także dowodzi zrozumienia historii, języka, kultury i polityki oraz ich wpływu na zwykłych ludzi. Pomimo smutku przebijającego z opisywanych historii nie sposób nie zakochać się w spokoju płynącym z tych opowiadań." „San Francisco Chronicle Book Review”

Najlepsza cena: LitRes
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.16 zł

Znaleziono 10 ofert ebooków od 21.53 zł

Formaty Cena Księgarnia
mobi epub
21.53 zł litres.pl
mobi epub
od 20.72 zł
(dla stałych klientów)
23.02 zł ebookpoint.pl
mobi epub
26.91 zł swiatebookow.pl
mobi epub
27.00 zł swiatksiazki.pl
mobi epub
29.90 zł ibuk.pl
mobi epub
  17.94 zł
w programie Nexto Premium
29.90 zł nexto.pl
mobi epub
29.90 zł virtualo.pl
mobi epub
29.90 zł publio.pl
mobi
28.40 zł zinamon.pl
epub
28.40 zł zinamon.pl
epub
30.90 zł
(z kodem prom.)
30.90 zł woblink.pl

Yiyun Li - inne e-booki

E-booki podobne do "Złoty chłopak, szmaragdowa dziewczyna"