Zachwycająca opowieść o żmudnym, ale satysfakcjonującym procesie oswajania jednego z najdzikszych zwierząt świata.

To zapis duchowej podróży – bezlitośnie szczera historia zmagań ze smutkiem i żałobą, w trakcie których autorka oswajała jastrzębia, sama nabierając przy tym coraz więcej cech dzikiego zwierzęcia.

Helen Macdonald od dziecka marzyła o tym, by zostać sokolniczką. Już wtedy zgłębiała wiedze na ten temat, uczyła się złożonej terminologii, przeczytała wszystkie klasyczne książki z tej dziedziny, w tym pełne opisów udręki arcydzieło T.H. White'a „The Goshawk”, w którym mozolne oswajanie jastrzębia autor przedstawił jako pojedynek duchowy.

Po śmierci ojca pogrążona w żałobie Helen obsesyjnie myśli o wyszkoleniu własnego jastrzębia. Za 800 funtów kupuje szkockim nabrzeżu Mabel i zabiera ją do domu w Cambridge. Zaopatrza się w karmę dla ptaków, wyłącza telefon i rozpoczyna długie, niezwykłe zadanie, jakim jest ułożenie najdzikszego ze zwierząt.

Żeby ułożyć jastrzębia, musisz go obserwować jak jastrząb, dzięki temu zrozumiesz jego nastroje. Potem będziesz umiał przewidzieć, co zrobi. To szósty zmysł doświadczonego tresera. W końcu  [...] będziesz czuć to, co on czuje. Zauważać to, co zauważa. Pojmować tak jak on.

To książka o pamięci, naturze i ludziach, o tym, jak można podjąć próbę pogodzenia śmierci z życiem i miłością. Zawiera nie tylko zapis wspomnień autorki z jej własnych zmagań ze smutkiem i z dziką przyrodą uosabianą przez jej jastrzębia, ale również lektura ta zawiera barwną jak kalejdoskop biografię wybitnego, targanego sprzecznościami powieściopisarza T.H. White'a. 

 

""J jak jastrząb" to olśniewające dzieło: porusza do głębi, fascynuje, skrzy się miłością i inteligencją. […] To książka głęboko humanistyczna, pełna mądrości i współczucia." Melissa Harrison, „Financial Times”

"Macdonald w wyjątkowy sposób potrafi przybliżyć czytelnikowi sposób myślenia ptaka drapieżnego, a jej książka otwiera drzwi do świata natury." Mark Cocker, „Guardian”

"Opowieść, która zachwyca. Macdonald idealnie łączy talent poety i naukowca – w piękny sposób przedstawia wnikliwą obserwację przyrody." Craig Brown, „Daily Mail”

"Macdonald udało się osiągnąć w literaturze coś bardzo rzadkiego – przedstawiła prawdziwą historię zwierzęcej natury." John Carey, „Sunday Times”

"Fantastyczna książka. Po części zapis wspomnień autorki, po części cudowny opis świata przyrody, a wszystko ujęte pięknym, literackim językiem. […] Odkrycie sezonu." Erica Wagner, „The Economist”

"Cudowna książka, która chwyciła mnie niczym jastrzębie pazury." Caroline Sanderson, „The Bookseller”