\n\nKomentarz jest aktualnym i praktycznym przewodnikiem po ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych. W opracowaniu uwzględniono też przepisy ogólne ustawy – Prawo spółdzielcze z 1982 r., które odnoszą się do spółdzielczości mieszkaniowej oraz przepisy ustawy o własności lokali, w szczególności w zakresie, w jakim przepisy o autonomicznym zarządzaniu spółdzielczym odsyłają do przepisów tej ustawy. \n\nW 8. wydaniu szczegółowo omówiono ostatnią nowelizację ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, która weszła w życie 9.09.2017 r. Wprowadziła ona rewolucyjne zmiany dotyczące członkostwa, a także zmodyfikowała znacząco zasady zarządzania spółdzielczego nieruchomościami zabudowanymi, częściowo przewłaszczonymi na rzecz członków. \n\n Szczególnie wnikliwej analizie poddano przepisy dotyczące najważniejszych praw realizowanych w spółdzielni mieszkaniowej:

odrębnej własności lokali, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, nowych regulacji odnoszących się do spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego.

\n\nWszystkie zmiany wprowadzone ostatnią nowelizacją i ich wpływ na prawa członków i spółdzielni zostały w komentarzu przedstawione w całościowym i szerokim spektrum dotychczasowych i nowych unormowań z uwzględnieniem zasad wykładni systemowej i funkcjonalnej. \n\nPonadto książka zawiera wzory ważniejszych pozwów i wniosków sądowych w zakresie praw i roszczeń spółdzielni i członków wraz z uwagami uzupełniającymi i odesłaniami do właściwych przepisów, wyciągi z najistotniejszych dla spółdzielczości mieszkaniowej ustaw, a także skorowidz przedmiotowy. \n\nAutor przywołuje i omawia najnowsze orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego, sądów apelacyjnych i sądownictwa administracyjnego, starając się uchwycić wiodące kierunki orzecznicze. \n\n Adresaci:\nPublikacja jest przeznaczona w szczególności dla władz spółdzielni mieszkaniowych i członków, zarządców nieruchomości oraz adwokatów, radców prawnych i sędziów, którzy kształtują praktykę stosowania prawa.