ISBN:9788381695022

Mao.Cesarstwo cierpienia

Autor: Torbjørn Faeøvik

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Stron: 608

Opłacalność: 7.32 zł/100 stron

Oszczędzasz: 30%

Zgodnie z sugestią zawartą w tytule, autor biografii skupia się na cierpieniach Chińczyków pod rządami Mao. Wielu polemistów twierdzi, że w ciągu dwudziestu siedmiu lat jego władzy zdarzyło się wiele dobrego: warunki życia milionów ludzi uległy pewnej poprawie, zyskali prawo do edukacji i dostęp do podstawowej opieki zdrowotnej; przeciętna długość życia wzrosła z czterdziestu do przeszło sześćdziesięciu lat. Jednak cena była przerażająco wysoka.

Na ołtarzu rewolucji złożono prawdopodobnie przeszło pięćdziesiąt milionów ofiar. Większość zmarła z głodu, innych zamordowano. Trzeba jeszcze wiele pracy, żeby ujawnić ogrom tej tragedii. W przyszłości historycy i inni badacze będą mieć łatwiejszy dostęp do archiwów, ale dopóki w Chinach będą rządzić komuniści, wiele dokumentów pozostanie w rejestrach zastrzeżonych.

Przez wiele lat zachodni historycy musieli studiować historię Chin z zewnętrznej perspektywy. Dostęp do źródeł chińskich, nie licząc tych oficjalnych, był bardzo ograniczony. W rezultacie, książki, jakie pisano o Chinach w latach pięćdziesiątych, sześćdziesiątych i siedemdziesiątych, były uderzająco bezkrytyczne. Podczas gdy Stalin znalazł się w ogniu krytyki, o chińskim dyktatorze pisano z szacunkiem, a nawet z podziwem.

Dziś Chiny Mao Zedonga są jaskrawym przykładem tego, jak totalitarne reżimy fałszują historię, nazywając głód dobrobytem.

Torbjørn Færøvik – norweski historyk i pisarz. Przez wiele lat był dziennikarzem. Wyspecjalizowany w tematyce dalekowschodniej, wieloletni zagraniczny korespondent norweskiej agencji informacyjnej NTB, telewizji NRK i dziennika "Arbeiderbladet".

Najlepsza cena: Inverso
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.35 zł

Znaleziono 10 ofert ebooków od 44.49 zł

Formaty Cena Księgarnia
mobi epub
44.49 zł inverso.pl
mobi epub
od 44.28 zł
(dla stałych klientów)
49.20 zł ebookpoint.pl
mobi epub
50.73 zł gandalf.com.pl
mobi epub
58.00 zł swiatksiazki.pl
mobi epub
  38.34 zł
w programie Nexto Premium
59.43 zł nexto.pl
mobi epub
63.90 zł publio.pl
mobi epub
63.90 zł woblink.pl
mobi epub
63.90 zł ibuk.pl
mobi epub
63.90 zł swiatebookow.pl
mobi epub
63.90 zł litres.pl

E-booki podobne do "Mao.Cesarstwo cierpienia"