Celem opracowania jest przedstawienie instytucji wznowienia postępowania podatkowego, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji, w której jako podstawa jej uruchomienia wskazywane są nowe okoliczności faktyczne i nowe dowody (art. 240 § 1 pkt 5 Ordynacji podatkowej). Ta podstawa wznowienia postępowania ma duże znaczenie praktyczne i zdaje się być jedną z częściej wykorzystywanych, a jak pokazują doświadczenia, budzi wiele wątpliwości.

DokonujÄ…c analizy omawianej instytucji, autor wskazuje kluczowe problemy, które powstajÄ… na gruncie obowiÄ…zujÄ…cych przepisów – zarówno gdy chodzi o podstawy wznowienia, jak i w obrÄ™bie samej procedury. Przedstawia, w jaki sposób sÄ…dy administracyjne radzÄ… sobie z tymi problemami, a jednoczeÅ›nie formuÅ‚uje pewne wskazówki co do tego, jak należaÅ‚oby siÄ™ odnosić do powstajÄ…cych wÄ…tpliwoÅ›ci, zwÅ‚aszcza w zakresie poddanej szczególnej analizie podstawy wznowienia postÄ™powania. Pozwoli to czytelnikom na rozważenie, czy ksztaÅ‚t aktualnie obowiÄ…zujÄ…cych unormowaÅ„ dotyczÄ…cych wznowienia postÄ™powania podatkowego jest optymalny.

Adresaci: Publikacja jest przeznaczona dla doradców podatkowych, radców prawnych, adwokatów zajmujących się prawem podatkowym, którzy reprezentują podatnika w trakcie postępowania, a także dla sędziów sądów administracyjnych oraz pracowników aparatu skarbowego.