ISBN:9788381915434

SPATiF. Upajający pozór wolności

Autor: Aleksandra Szarłat

Wydawnictwo: Czarne

Stron: 552

Opłacalność: 6.38 zł/100 stron

Oszczędzasz: 37%

Przez kilka powojennych dekad Klub Aktora Stowarzyszenia Polskich Artystów Teatru i Filmu był towarzyskim, kulturalnym i informacyjnym centrum stolicy. Artystom zapewniał poczucie bezpieczeństwa, a kulturze ciągłość, zwłaszcza dzięki wyjątkowym bywalcom pamiętającym jeszcze okres międzywojenny. O przekroczeniu progu SPATiF-u marzyli wszyscy: pisarze i tajniacy, członkowie KC i opozycjoniści, sportowcy, waluciarze i dziewczyny szukające szczęścia lub zarobku. Ale o tym, kto mógł wejść i dostąpić wtajemniczenia, decydował szatniarz Franio – człowiek instytucja.

Znajdujący się w samym sercu Warszawy klub, nieustannie inwigilowany przez bezpiekę, pozostawał wyspą wolności aż do stanu wojennego. Sam lokal działa do dziś, ale zmieniły się klimat i obyczaje. Po dawnym SPATiF-ie zostały jedynie legenda i mnóstwo anegdot z czasów, gdy za zamkniętymi drzwiami, skrywającymi nie zawsze piękne tajemnice, toczyło się intensywne życie. I ta historia – polskiego kina, teatru, estrady i literatury – barwnie opisana w książce Aleksandry Szarłat.

 

„Był taki adres, było takie miejsce. Historia SPATiF-u jest opowieścią o czasie i ludziach do tego czasu należących. Artyści i pretendenci, kolorowe ptaki i alkoholowe ćmy. Tyrmand, Komeda, Jędrusik, okazjonalne kelnerki, przyszłe żony. Ci ludzie potrafili ze sobą rozmawiać, nie spieszyli się tak bardzo, nie gonili za luksusami, bo żadnych luksusów nie było. Przy wódce, tańcząc lub przeklinając, żyli, po prostu żyli. Ale było to życie prawdziwe, życie na dwieście procent. Chodziło przecież o to, żeby się nie nudzić. „Polsko, nie bądź nudna” – wołał Kisiel. W SPATiF-ie zawsze było ciekawiej – tak jak w pasjonującej książce Aleksandry Szarłat.” Łukasz Maciejewski

Najlepsza cena: Woblink
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.30 zł

Znaleziono 12 ofert ebooków od 35.22 zł

Formaty Cena Księgarnia
mobi epub
35.22 zł woblink.pl
mobi epub
43.04 zł septem.pl
mobi epub
43.04 zł bezdroza.pl
mobi epub
od 38.74 zł
(dla stałych klientów)
43.04 zł ebookpoint.pl
mobi epub
47.52 zł ibuk.pl
mobi epub
50.50 zł swiatksiazki.pl
mobi epub
50.90 zł empik.pl
mobi epub
51.99 zł publio.pl
mobi epub
  33.54 zł
w programie Nexto Premium
51.99 zł nexto.pl
mobi epub
54.79 zł gandalf.com.pl
mobi epub
od 6.99 zł
(w abonamencie)
55.90 zł legimi.com
mobi epub
55.90 zł virtualo.pl

Aleksandra Szarłat - inne e-booki

E-booki podobne do "SPATiF. Upajający pozór wolności"