W monografii poddano analizie instytucję zgody wodnoprawnej, uregulowaną w dziale IX ustawy z 20.07.2017 r. – Prawo wodne i będącą jednym z instrumentów systemu zarządzania gospodarką wodną.

W książce przedstawiono następujące formy zgody wodnoprawnej: • pozwolenie wodnoprawne; • zgłoszenie wodnoprawne; • ocenę wodnoprawną; • decyzje zwalniające z określonych zakazów, a także wydanie decyzji, opłaty za udzielanie prawnych form zgody wodnoprawnej przez organy władzy wodnej i organy jednostek organizacyjnych Wód Polskich.

Autor, opierając się na ustaleniach doktryny i orzecznictwie sądów, porusza kwestie dotyczące w szczególności miejsca i roli prawa wodnego w systemie prawa ochrony środowiska, zasad gospodarowania wodami, celów oraz instrumentów zarządzania zasobami wodnymi, zasad korzystania z wód i ich ochrony.

Publikacja jest przeznaczona zarówno dla pracowników administracji rządowej i samorządowej, jak i prawników praktyków, w szczególności: adwokatów, radców prawnych, sędziów. Będzie również przydatna dla przedstawicieli nauki prawa ochrony środowiska oraz dla przedsiębiorców.