Dziewczynka w czerwonym płaszczyku

Autor: Roma Ligocka

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie

Najgłośniejsza książka Romy Ligockiej

Impulsem do napisania tej tak dobrze odebranej przez czytelników książki, była postać dziewczynki w czerwonym płaszczyku z filmu "Lista Schindlera", w której Roma Ligocka rozpoznała samą siebie. Z perspektywy dziecka opisała wszystkie bolesne doświadczenia, o których tak bardzo stała się zapomnieć: dzieciństwo spędzone w getcie, strach, upokorzenie, śmierć bliskich. Poznamy również jej powojenne losy: zabawy w towarzystwie kuzyna - Romana Polańskiego i przyjaciela - Ryszarda Horowitza, przelotna fascynacja komunizmem, świat cyganerii artystycznej Krakowa, przyjaźń z Piotrem Skrzyneckim, liczne romanse, a wreszcie emigracja i kariera w show businessie.

Ujawnia też długie zmagania z depresją, będącą rezultatem wojennej traumy, uzależnienie od leków, z którego wielkim wysiłkiem udało jej się uwolnić.

Nie sposób przejść obok tej książki obojętnie. Czytając ją, chciałoby się mieć tę wygodną świadomość, że to tylko fikcja literacka, ale, niestety, to prawdziwa opowieść o złamanym przez wojnę pokoleniu.

Roma Ligocka urodziła się w Krakowie w rodzinie żydowskiej. Dorastała w krakowskim getcie. Studiowała malarstwo na Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. W latach 60-tych wyemigrowała do Wiednia. Wielokrotnie nagradzana, przez wiele lat pracowała jako kostiumolog i scenograf w licznych europejskich teatrach, operach, także w filmie i telewizji. Dzisiaj malarka i pisarka mieszka w Monachium. Jesienią 2000 roku ukazał się pisarski debiut Romy Ligockiej – zainspirowana historią jej życia Dziewczynka w czerwonym płaszczyku, zaś dwa lata później nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazała się Kobieta w podróży oraz jesienią 2004 roku jej trzecia książka -Tylko ja sama- osobisty rozrachunek z przeszłością , a także zapis pięknej historii miłosnej. Ostatnio w Wydawnictwie Literackim ukazały się felietony autorki: Znajoma z lustra, Wszystko z miłości oraz Czułość i obojętność.

Najlepsza cena: Nexto
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.13 zł

Znaleziono 11 ofert ebooków od 23.99 zł

Formaty Cena Księgarnia
mobi epub
  14.39 zł
w programie Nexto Premium
23.99 zł nexto.pl
mobi epub
od 25.90 zł
(dla stałych klientów)
28.78 zł ebookpoint.pl
mobi epub
44.90 zł
Cena dubletu: papier i e-book
31.37 zł literackie.pl
mobi epub
31.37 zł ibuk.pl
mobi epub
33.50 zł swiatksiazki.pl
mobi epub
34.31 zł publio.pl
mobi epub
36.16 zł gandalf.com.pl
mobi epub
36.90 zł woblink.pl
mobi epub
36.90 zł empik.pl
mobi epub
36.90 zł virtualo.pl
mobi epub
od 6.99 zł
(w abonamencie)
36.90 zł legimi.com

Roma Ligocka - inne e-booki

E-booki podobne do "Dziewczynka w czerwonym płaszczyku"