Ostre zatrucia w praktyce ratownika medycznego

Autor: Magdalena Łukasik-Głębocka

Wydawnictwo: Wydawnictwo Lekarskie PZWL

Oszczędzasz: 25%

Starannie zebrany wywiad i ocena miejsca zdarzenia stanowią bardzo istotne elementy postępowania diagnostycznego w ostrych zatruciach. W OZ przeprowadza się standardowe badanie podmiotowe, dążąc do poznania wszelkich okoliczności zdarzenia, a zwłaszcza ksenobiotyków odpowiedzialnych za zatrucie. Istotne jest  ustalenie rodzaju trucizny, jej postaci i dawki oraz drogi, czasu i celu jej przyjęcia. Każdy przypadek OZ, zwłaszcza zamierzonego, należy traktować jako stan bezpośredniego zagrożenia życia, przynajmniej w pierwszych jego godzinach.  
Na OZ wskazywać może nagłe wystąpienie objawów u osoby zdrowej lub obecność symptomów nietypowych dla rozpoznanej wcześniej choroby przewlekłej, stwierdzenie takich samych objawów u wielu osób przebywających w tym samym pomieszczeniu, spożywających te same napoje czy potrawy.
W Polsce funkcjonuje 10 ośrodków toksykologii (OT), w których codziennie, całodobowo zespoły ratownictwa medycznego mogą uzyskać konsultację telefoniczną. W oddziałach toksykologii leczy się osoby dorosłe, jednak w niektórych z nich możliwa jest także hospitalizacja nastolatków, które ukończyły 16 r.ż. Wymagane jest jednak wcześniejsze telefoniczne uzgodnienie tego z dyżurnym lekarzem toksykologiem. Jak dotąd w Polsce nie funkcjonuje żaden specjalistyczny oddział toksykologii dla dzieci.
Dobrą praktyką ratowniczą jest korzystanie z telefonicznej konsultacji toksykologicznej i uzgadnianie przyjęcia pacjenta z podejrzeniem ostrego zatrucia z lekarzem dyżurnym OT.
W repetytorium „Ostre zatrucia w praktyce ratownika medycznego” omówiono takie zagadnienia, jak: zatrucia lekami, gazami, alkoholem, środkami psychoaktywnymi, środkami ochrony roślin, toksynami biologicznymi, grzybami, nikotyną, roślinami, a także toksydromy, odtrutki oraz organizacja opieki toksykologicznej w Polsce.
Przydatne informacje, praktyczna wiedza, algorytmy, tabele i schematy ułatwią przyswojenie wiadomości.
To obowiązkowa lektura dla ratowników medycznych, pielęgniarek, studentów ratownictwa medycznego oraz osób pracujących w zespołach ratunkowych

Najlepsza cena: eBookpoint
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.44 zł

Znaleziono 9 ofert ebooków od 59,30

Formaty Cena Księgarnia
mobi epub
od 53,37 zł
(dla stałych klientów)
59,30 zł ebookpoint.pl
mobi epub
od 4,92 zł
(dostęp online)
59,40 zł ibuk.pl
mobi epub
61,00 zł
(z kodem prom.)
71,00 zł woblink.pl
mobi epub
71,28 zł swiatebookow.pl
mobi epub
71,28 zł ravelo.pl
mobi epub
  47,52 zł
w programie Nexto Premium
75,24 zł nexto.pl
mobi epub
79,20 zł litres.pl
mobi epub
79,20 zł publio.pl
mobi
71,30 zł zinamon.pl
epub
71,30 zł zinamon.pl

E-booki podobne do "Ostre zatrucia w praktyce ratownika medycznego"