Książka stanowi przegląd nowych i ważnych kierunków oraz wątków obecnych w badaniach migracyjnych w Polsce i na świecie, rozwijających się w ostatnich latach niezwykle dynamicznie. Zamieszczono w niej teksty syntetyczne, podsumowujące wieloletnie badania ogólnopolskie i regionalne, teksty podejmujące zagadnienia o szczególnym znaczeniu społecznym lub opisujące specyficzne problemy grup społecznych i społeczności polskich, w tym przebywających na obczyźnie od niedawna. Autorzy − związani z polskimi i zagranicznymi ośrodkami naukowymi − prezentują spojrzenie na najnowsze migracje Polaków z perspektywy różnych dyscyplin wiedzy.

Migracje stały się w ostatniej dekadzie niezwykle ważnym tematem podejmowanym w mediach, debatach publicznych i politycznych. Wyjazdy Polaków za granicę, szczególnie intensywne po wejściu Polski do Unii Europejskiej, fala powrotów w okresie kryzysu gospodarczego, dylematy emigrantów i problemy powracających, wpływ procesów migracyjnych na polskie społeczeństwo i gospodarkę, na społeczności lokalne i życie rodzinne od lat niezmiennie interesują polską opinię publiczną oraz elity polityczne. Kwestie te stały się także przedmiotem intensywnych studiów prowadzonych przez polskich badaczy w kraju i za granicą.

Omawiany zbiór wyróżnia różnorodność podejmowanych tematów, znakomicie ilustrująca spektrum najnowszych zainteresowań polskich badaczy zajmujących się kwestiami skutków emigracji z Polski dla społeczności migrujących i ich rodzin, społeczności i miejsc, które opuścili, a także społeczności przyjmujących i miejsc nowego osiedlenia czy relacji wewnątrz grupy migrujących.

Z recenzji dr. hab. Jacka Schmidta, prof. UAM